Елена Остапенко, победителка от откритото първенство по тенис на Франция, претърпя неочаквана загуба на един от подгряващите турнири за "Ролан Гарос" през тази година. Латвийката отстъпи с 3:6, 3:6 на румънската квалификантка Ирина-Камелия Бегу в Мадрид, а същото сполетя и Винъс Уилямс.

20-годишната Остапенко загуби само за час и 25 минути игра, след като допусна пробиви в първия и последния гейм на първия сет, а във втория загуби на три пъти подаването си по време на серия от пет поредни пробива. Американката Винъс Уилямс, чието най-добро постижение в Мадрид е второ място през 2010-а година, отстъпи с 6:3, 3:6, 2:6 на естонката Анет Контавейт. Четвъртата в света Елина Свитолина пък заби 28 печеливши удара за 6:2, 6:2 срещу Ализе Корне, докато Каролина Плишкова продължи серията си на шест поредни победи с 29 уинъра и седем аса срещу Елена Веснина. Мачът завърши 6:4, 6:2 за чехкинята.

"Мога да играя още по-силно. Правя някои неща много добре, но концентрацията ми все още е колеблива. Понякога, след като си спечелила турнир, очакваш всичко да бъде по-лесно, но трябва да се съсредоточа, защото до края на този ще бъде много трудно", каза Плишкова. Американката Коко Вандевеге, поставена под номер 12, пък загуби срещу непоставената французойка Кристина Младенович с 5:7, 0:6. Мачът продължи едва час и половина.