Мнозинството тенисисти от професионалния тур вярват, че Яник Синер е бил "фаворизиран" с тримесечното си наказание от Международната антидопингова агенция (УАДА), заяви сърбинът Новак Джокович по време на пресконференция в Доха. Италианецът бе санкциониран заради две положителни проби за клостебол, които според самия него са резултат от замърсяване от личния му физиотерапевт. 

Световният номер 1 не може да играе до 4 май. Той ще се завърне дни преди турнира от сериите Мастърс в Рим и откритото първенство по тенис на Франция. 

"Повечето от играчите, с които говорих през последните дни и дори месеци, не са доволни от начина, по който протече този процес. Смятат, че е нечестно. Смятат, че това е фаворизиране. Просто изглежда така, че ако си сред най-популярните имена и имаш достъп до най-добрите адвокати, ти можеш да влияеш на изхода от тези ситуации", заяви Джокович, цитиран от ДПА.  

Световната номер 1 при жените Ига Швьонтек също е с положителна допинг проба и е наказана за един месец, като нейното обяснение е идентично с това на Синер. Тя бе хваната с триметазидин през ноември и бе наказана само за един месец, докато Симона Халеп отнесе четиригодишна забрана през 2022. В последствие тя беше намалена на 9 месеца. 

Междувременно, почти неизвестната за широката публика британка Тара Мур бе наказана през май 2022 след 18-месечно разследване и се завърна на корта едва през 2024. Нейният случай е сходен с този на лидерите в световната ранглиста, тъй като независим трибунал доказа, че пробата е била положителна заради замърсена храна. 

"Симона Халеп, Тара Мур и други тенисисти, които не са толкова популярни, се борят години наред по сходни дела. Има толкова много непостоянство. Синер бе наказан за три месеца заради грешка и неглижиране на хора от отбора му, които реално погледнато работят в тура. Това също е нещо, което аз и останалите намираме за странно", каза още Джокович. 

"Правилното време да адресираме тези проблеми е сега, защото антидопинг системата очевидно не работи. Надявам се в близо бъдеще ръководните органи да намерят по-ефективен начин за провеждане на тези процедури. В момента виждаме непостоянство и отстрани изглежда, че самият процес не е честен", каза още сърбинът. 

Британецът Лиъм Броуди бе по-красноречив и обясни в интервю за BBC Sport, че наказанието на Синер съвсем умишлено е точно за този период от време. 

"Доста са се постарали да измислят срока на наказанието, за да има то възможно най-малък ефект на кариерата на Яник. Той може да се завърне точно за Мастърс-а в Рим, а това е най-големият турнир в родината му и е перфектен за подготовка за откритото първенство на Франция. Яник нито ще загуби точки, нито ще загуби първото си място в ранглистата. Интересно наказание", каза той.  

Британският номер 1 Джак Дрейпър добави за Sky Sports: "Сигурен съм, че го е направил несъзнателно, но ние трябва да бъдем отговорни за веществата, които влизат в организмите ни. Наказаха го само за няколко месеца и не мисля, че това е за доброто на тениса". 

Междувременно, УАДА обясни в понеделник причината защо наказанието на Синер е с пет години и девет месеца по-малко от това на испанската фигуристка Лаура Баркеро, която извърши същото нарушение. Тя също протестира, че веществото е попаднало в организма й в следствие на употреба на замърсен крем. 

"Фундаменталната разлика в двата случая е това, че версията на г-жа Баркеро за начина, по който тези вещества са попаднали в организма й, е неубедителна предвид наличните доказателства. Що се отнася до УАДА, обстоятелствата по този случай остават неизвестни", пишат от агенцията в отговор на запитване на АП. 

"За разлика от това, в случая на Синер доказателствата потвърждават обяснението на спортиста, както е посочено в решението на първа инстанция". 

Баркеро даде първия положителен тест за клостебол по време на Зимната Олимпиада през 2022, а след това и през януари 2023 по време на проба в извънсъстезателна обстановка. Тя бе взета от представителни на Международния кънки съюз (ИСУ). УАДА в крайна сметка наказа фигуристката за шест години, което бе прието и от агенцията, и от федерацията, и от Баркеро. 

"Ако г-жа Баркеро не бе приела предложеното наказание, тя нямаше да подпише споразумението и щеше да бъде свободна да търси изслушване пред Спортния арбитражен съд (КАС)", казват още от УАДА. 

Баркеро публикува видео на Инстаграм профила си, в което говори по нейния личен случай. 

"Това наказание бе напълно диспропорционално и с него се целеше да бъде прекратена кариерата ми. То може да служи като ярък пример за провалите на тази система", казва тя във видеото и добавя, че е решила да продължи напред в живота си, колкото и нечестно да й се е струвал изходът от делото. / БТА