Бившата номер 1 Ким Клайстерс (Белгия) е първата полуфиналистка на Откритото първенство на САЩ по тенис.

Участващата с "уайлд кард" Клайстерс записа победа номер 100 в кариерата си в турнирите от Големия шлем, след като се наложи над 18-ата в схемата На Ли (Китай) с 6:2, 6:4 за 63 минути.

26-годишната белгийка, която се завърна на корта през миналия месец след повече от две години отсъствие заради раждането на дъщеря си, направи поредния си солиден мач на "Флашинг Медоус" и заслужено продължава напред.

Клайстерс взе пет поредни гейма, за да поведе с 5:1, което се оказа достатъчно за спечелването на първия сет само за 25 минути.

Шампионката от 2005 година продължи серията си с ранен пробив във втория сет, но На Ли успя да изравни при 3:3.

Клайстерс обаче отново спечели подаването на съперничката си в деветия гейм, след което си осигури победата с втория си мачбол.

27-годишната Ли направи цели 41 непредизвикани грешки в мача, което се оказа фатално.

Клайстерс ще играе за място на финала срещу победителката от мача между номер 2 Серина Уилямс (САЩ) и номер 10 Флавия Пенета (Италия).

Уилямс защитава титлата си от миналата година, когато спечели трети трофей в Ню Йорк след 1999 и 2002 година.