Шампионката от Ролан Гарос за 2017 година Йелена Остапенко отпадна в първия кръг на турнира на клей за жени в Щутгарт.

В изцяло латвийски сблъсък от първия кръг Остапенко отстъпи с 2:6, 6:4, 0:6 пред поставената под номер 7 в основната схема Анастасия Севастова след час и 51 минути игра.

Във втория кръг Севастова ще играе с победителката от мача между Леся Цуренко (Украйна) и Лаура Зигемунд (Германия).

В един от най-интересните мачове за деня рускинята Дария Касаткина се наложи със 7:6(8), 7:5 над белгийката Елизе Мертенс.

Касаткина пропусна да затвори първия сет на свой сервис при 5:3, след което в тайбрека отрази два сетбола на Мертенс. Във втория сет играта продължи да бъде равностойно, но в края му отново късметът бе на страната на рускинята, която записа първа победа в Щутгарт след две загуби в първия кръг в предишни години.

В другите два мача, завършили до този момент, словачката Доминика Цибулкова отстъпи пред белгийката Грийте Минен с 5:7, 3:5, а представителката на домакините Андреа Петкович се наложи с 6:3, 6:4 над испанката Сара Сорибес Тормо.