Двукратната шампионка Симона Халеп (Румъния) стартира с победа на силния турнир по тенис на червени кортове в испанската столица Мадрид с награден фонд 6,58 милиона евро.

Бившата номер 1 в света Халеп се нуждаеше от 68 минути, за да се справи с китайката Шуай Чжан с 6:2, 6:3 в дебютния мач под ръководството на новия си френски треньор Патрик Муратоглу.

Чжан направи цели 39 непредизвикани грешки срещу 17 на съперничката, което се оказа решаващо. Китайката пропиля ранен брейк аванс и преднина от 2:0 гейма във втория сет.

Румънката, която спечели трофея през 2016 и 2017 година и още два пъти игра финал през 2014 и 2019 година, ще има далеч по-сериозно препятствие във втория кръг в лицето на представителката на домакините Паула Бадоса.

Поставената под номер 2 Бадоса, миналогодишна полуфиналистка в турнира, стартира с категоричен успех над рускинята Вероника Кудерметова с 6:3, 6:0 за малко повече от час.

Олимпийската шампионка Белинда Бенчич (Швейцария) също започна с победа. Поставената под номер 11 Бенчич елиминира квалификантката Ирина-Камелия Бегу (Румъния) с 6:4, 6:1 за час и половина.

Във втория кръг тя ще срещне чехкинята Каролина Мухова, която се справи с участващата с "уайлд кард" китайка Цинвън Чжън с 1:6, 6:3, 6:4.

Осмата в схемата Онс Жабюр (Тунис) достигна втория кръг след успех над италианката Ясмине Паолини със 7:6(9), 6:1 за 82 минути. Жабюр игра много агресивно и записа 33 печеливши удара срещу едва 7 на Паолини.

Италианката пропиля аванс от 3:0 и от 4:2 гейма в първия сет, а в последвалия тайбрек тунизийката спечели драматично с 11:9 точки. Във втората част африканката нямаше проблеми и със серия от пет поредни гейма затвори мача.

Двукратната финалистка и номер 15 в схемата Виктория Азаренка (Беларус) преодоля колебливо начало и отстрани швейцарката Виктория Голубич със 7:6(5), 6:3 за 104 минути.

След ранна размяна на пробиви Голубич сервираше за първия сет при 6:5 гейма, но вицешампионката от 2011 и 2012 година Азаренка успя да реализира обрат, а във втория сет тя дръпна с 3:0 и не допусна да бъде застигната. Така тя очаква Тамара Зиданшек (Словения), която победи Беатрис Мая Адад (Бразилия) с 6:2, 6:3.

14-ата поставена Кори Гоф (САЩ) направи убедителен старт след 6:0, 6:2 над квалификантката Ана-Каролина Шмиделова (Словакия). 18-годишната американка записа първи успех в Мадрид при второто си участие в надпреварата.