Водачката в световната ранглиста Симона Халеп се класира за третия кръг на турнира по тенис на червени кортове с награден фонд 6,69 милиона евро.

Защитаващата титлата си от последните два сезона Халеп победи белгийката Елизе Мертенс с 6:0, 6:3 за малко повече от час.

Румънката взе първите осем гейма в двубоя и записа 14-а поредна победа в испанската столица, а за място на четвъртфиналите тя ще се изправи срещу квалификантката Кристина Плишкова, която елиминира представителката на домакините Сара Сорибес Тормо със 7:5, 6:2.

Мертенс беше в серия от 13 последователни победи, но очевидно имаше физически проблеми, след като вчера се оттегли от надпреварата на двойки заради стомашен вирус.

Белгийката взе само десет разигравания в първия сет, голяма част от които след непредизвикани грешки на съперничката, а във втория сет тя даде всичко от себе си, но това стигна само за спечелването на три почетни гейма.

Друга двукратна победителка Петра Квитова продължава напред след успех над олимпийската шампионка Моника Пуиг с 6:3, 7:6(8).

Шампионката през 2011 и 2015 година взе първия сет със серия от четири поредни гейма, а втората част премина без пробиви и се стигна до тайбрек. В него Квитова пропусна мачбол при 6:5 точки, след като спаси сетбол при 6:7, отново стигна до мачбол при 8:7, но успя да затвори мача едва при третата си възможност при 9:8.