Поставената под номер 1 Елена Дементиева (Русия) спечели турнира по тенис в Париж с награден фонд 700 хиляди долара.

Олимпийската шампионка Дементиева наниза 9 аса, но победи трудно на финала Луцие Шафаржова (Чехия) с 6:7(5), 6:1, 6:4 за 2:17 часа, за да запише 16-а титла в кариерата си. 28-годишната рускиня, която през миналата година претърпя поражение на финала от представителката на домакините Амели Моресмо, загуби много оспорвания първи сет с 5:7 точки в тайбрека.

Финалистката от 2007 година Шафаржова, 23-годишна, обаче загуби ритъма си в 27-минутния втори сет, в който успя да вземе само един гейм. Седмата в света Дементиева продължи да доминира и в решаващата трета част. Тя успя да реализира пробив в седмия гейм за 4:3, което в последствие се оказа достатъчно за крайния успех.