Поставената под номер едно Ашли Барти се класира за полуфиналите на Откритото първенство по тенис на Австралия. Лидерката в световната ранглиста победи със 7:6 (6), 6:2 двукратната шампионка от Уимбълдън и седма в схемата Петра Квитова.

Двете тенисистки размениха по един пробив в първата част, спечелена драматично от представителката на домакините с 8:6.

Във втория сет Ашли Барти направи три пробива срещу само един за чехкинята и приключи двубоя за 105 минути.
Барти, която може да стане първата австралийка с титла от домашното си първенство в последните 42 години, ще се изправи срещу София Кенин на полуфиналите. Американката се наложи с 6:4, 6:4 над Онс Жабюр.

"В един момент от мача се почувствах изхабена. Просто се опитвах единствено да връщам топката в другото поле. Само исках да оцелея в някои разигравания, това беше целта ми", заяви след двубоя Ашли Барти.

21-годишната Кенин достигна до полуфиналната фаза на турнир от "Големия шлем" за първи път в своята кариера.

Американската тенисистка направи решителен пробив за 4:3 в първия сет. Във втората част София Кенин спаси три точки за пробив при 2:3, след това спечели подаването на тунизийката за 4:3, за да победи с крайното 6:4 след 93 минути на корта.

Четвъртфинални мачове от женската схема на Откритото първенство по тенис на Австралия:

1-Ашли Барти (Австралия) - 7-Петра Квитова (Чехия) 7:6 (6), 6:2
14-София Кенин (САЩ) - Онс Жабюр (Тунис) 6:4, 6:4/БТА