Президентът на Славия Венцеслав Стефанов отправи силно послание за духа, историята и мисията на най-стария столичен футболен клуб в предаването "Домът на футбола". В свои емоционални думи той подчерта, че Славия винаги е била далеч от политически разделения и е останала вярна на ценности като култура, интелект и обществена отговорност.
„Хората, които създадоха Славия, никога не са имали политически пристрастия. Един от създателите е синът на Димитър Благоев, а също така и братята Нагешеви. Това е доказателство, че клубът е бил над подобни разделения още от самото начало“, заяви Стефанов.
Той не скри гордостта си, че през годините Славия е била свързвана с интелектуалния елит на България – артисти, писатели, музиканти. „Това не са хора, които трошат и чупят по стадионите. Това са хора на духа. Затова Славия винаги е била различна“, категоричен бе Стефанов.
Президентът на клуба изрази специална благодарност към фамилията Пърличеви за усилията им да запазят историята жива чрез книги и публикации. По думите му, Славия не е просто футболен клуб, а символ на националното достойнство и култура.
„По време на войните хората са събирали пари за нашите футболисти, които са били на фронта, подпомагали са семействата им. След това дарявали средства, за да може отборът да пътува до Италия и да представя България достойно. Дори са били приети от папата – чест, която малко отбори на Балканите могат да заявят“, припомни още Стефанов.
В днешни дни, въпреки трудностите, Славия продължава да мисли за бъдещето. Клубът се стреми да дава шанс на децата да спортуват и да растат в здрава среда. „Когато децата спортуват, родителите също се ангажират. Това е кауза. И интелектуалците, които са били част от Славия, го знаят – без подкрепа за младите и семействата няма как да вървим напред.“
Стефанов сподели и личната си емоция от културния феномен „Хора на Славия“ – вокална трупа, прославила клуба и страната ни. „Това бяха хора, които даваха сърцето си за Славия, без да търсят пари. Когато говорим за памет, за общество, комерсиалното за мен няма стойност.“