Финландия спечели бронзовите медали на олимпийския турнир по хокей на лед за мъже във Ванкувър.

В мача за трето място „Суоми” победи Словакия с 5:3 и заеха третото място след решителен обрат в третия период.

Преди началото на последната третина отборът на Финландия изоставаше с 1:3, но в разстояние на по-малко от три минути стигна до три попадения. Тогава точни бяха Никлас Хагман и на два пъти Оли Йокинен. Валтери Филпула пък се разписа за 5:3 на празна врата секунди преди финалната сирена.

Вратарят на бронзовите медалисти Мика Кипрусоф се отличи с 19 спасени шайби. Павол Демитра завърши с гол и две асистенция за състава на Словакия.

Олимпийският медал е четвърти за финландския тим в последните пет издания на олимпийските турнири по хокей на лед. В същото време Словакия не успя да спечели първия си медал по хокей на лед на олимпиада. В Торино, преди четири години, скандинавците взеха среброто.

Финландците Йере Лехтинен, Виле Пелтонен и капитанът Саку Койву спечелиха своя четвърти медал от зимна олимпиада, изравнявайки олимпийски рекорд.

Тази вечер в 22:15 часа българско време е финалът, в който един срещу друг се изправят големите северноамерикански съперници - домакинът Канада и САЩ.