С гол на Александър Овечкин при числено превъзходство 7:27 минути преди края Вашингтон победи като гост Ню Йорк Рейнджърс с 3:2 в мач от полуфиналите в Източната конференция на НХЛ. Резултатът в серията е равен - 1:1 победи. Играе се до четири успеха в седем мача.

Само шест минути, след като Райън Калахан изравни за Рейнджърс, Овечкин донесе победата на Вашингтон. Гостите поведоха с 2:0 през първата част с попадения на Майк Нъбъл и Джейсън Чимера. Брат Ричард се отличи с гол и асистенция за домакините. Вашингтон са домакините на следващите два мача в серията.

В Западната конференция Сейнт Луис загуби от Лос Анджелис с 2:5. Така гостите поведоха в серията с 2:0 победи.

Анже Копитар вкара два от четирите гола за Лос Анджелис в първата третина, а по едно попадение добавиха Майк Ричардс и Джеф Картър. За гостите това е пета поредна победа като гост в плейофите този сезон.

Анди МакДоналд върна един гол за Сейнт Луис 18 секунди след началото на втората част, но Джъстин Уилямс минута по-късно реализира петото попадения за гостите. Мат Д'Агостини вкара втория гол за домакините в последната част на мача.