Олимпийската вицешампионка от Пьончан 2018 Марте Олсбу Рьозеланд от Норвегия спечели титлата в спринта на 7.5 км на световното първенство по биатлон в италианския зимен център Антхолц.
Норвежката пропусна една мишена във втората си стрелба и измина трасето за 21:13.1 минути.

"Това е мечта, която имах толкова дълго време. Това беше моята цел - да спечеля златен медал, тъй като много харесвам Антхолц. Да имам титла е много, много ценно за мен", каза шампионката след състезанието. Тя печели първа индивидуална световна титла в кариерата си.

За Рьозеланд това е второ злато от шампионата в Италия, след като вчера тя стана шампионка и със смесената щафета на Норвегия.

Сребърното отличие спечели Сюзан Дънкли, която повали всичките 10 мишени, но финишира на 6.8 секунди след победителката. Тя е световна вицешампионка в масовия старт от 2017 година. Американката загуби преднината си от 13 секунди по последната обиколка и остана втора.

Трета изненадващо се нареди чехкинята Луцие Хърватова с една грешка в стрелбата и пасив от 21.3 секунди.

Много силно състезание направи българката Милена Тодорова, която завърши 27-а в класирането. Тя пропусна една мишена във второто си посещение на рубежа и остана на 1:17.3 минута зад победителката.
Тодорова се класира за преследването в неделя.

Даниела Кадева е 81-а с три грешки и пасив от 3:40.5 минути, а Мария Здравкова е на 85-о място с три грешки и изоставане от 4:00.6 минути.

Надпреварата се проведе при много тежки атмосферни условия, а само четири биатлонистки от общо 101 повалиха всичките 10 мишени.

Лидерката за Световната купа Тирил Екхоф от Норвегия направи шест грешки и остана 59-а.

Италианките Лиза Витоци и Доротея Вирер направиха по два пропуска, а с три грешки завърши германката Денизе Херман, която е пета в класирането.

Състезанието е валидно и за Световната купа. В генералното класиране след 14 от общо 24 старта за сезона води носителката на Световната купа за миналия сезон Доротея Вирер (Италия) с 545 точки, пред

Тирил Екхоф (Норвегия) с 524 точки и Хана Йоберг (Швеция) с 479 точки.
Милена Тодорова е 71-а с 16 точки.

Шампионатът на планетата продължава утре със спринта на 10 км за мъже./БТА

Крайно класиране в спринта на 7.5 км за жени на световното първенство по биатлон:
1. Марте Олсбу Рьозеланд (Норвегия) - 21:13.1 минути (0+1 грешки в стрелбата)
2. Сюзан Дънкли (САЩ) - на 6.8 секунди (0+0)
3. Луцие Хърватова (Чехия) - на 21.3 секунди (1+0)