Николай Жердев се разписа само 8,1 секунди преди края на редовното време, за да заличи преднината от два гола на Питсбърг срещу неговия Ню Йорк Рейнджърс, който победи "пингвините" у дома с 3:2 след изпълнение на дузпи.

Преди това Питсбърг поведе с голове на Дарил Сидор в първата третина и на Сидни Кросби във втората.

Ню Йорк намали на 1:2 при числено превъзходство с попадение на Маркун Наслунд в третата част.

В последната минута на редовното време "рейнджърите" извадиха вратаря Хенрик Лундквист, за да се освободи място за нов нападател. Гостите пропуснаха шанса да решат мача с удар на празна врата, а веднага след това Жердев прати мача в продължение.

Фредрик Сьострьом даде преднина на Ню Йорк при изпълнението на дузпите, а Сидни Кросби не успя да отбележи срещу вратаря Лундквист, който направи общо 27 спасявания в мача.

"Това е класическият Хенрик Лундквист. Балансиран и уверен по време на изпълнението на дузпи", заяви старши треньорът на Ню Йорк - Том Рени, цитиран от БТА.

Рейнджърс загуби от Питсбърг в пет мача в полуфиналната серия в Източната конференция миналия сезон. В момента Ню Йорк има преднина от 5 точки пред "пингвините" в Атлантическата дивизия. Загубата прекъсна серията от три поредни победи за Питсбърг.

Кам Уорд записа 57 спасявания, а Чад Лароуз отбеляза два гола при победата на Каролина навън срещу Ню Йорк Айлъндърс.

Роб Бринд'Амор и Ерик Стал също се разписаха за тима на Каролина, който записа трета поредна победа в "Насау Колизеум".

Фреди майер, Шон Бергенхайм и Марк Стейт пък бяха точни за "островитяните".

Ню Йорк Айлъндърс загуби последните си три двубоя и три от четирите си срещи у дома през новия сезон.

Филаделфия - Ню Джърси - 3:2 (след продължение)

Ню Йорк Рейнджърс - Питсбърг - 3:2 (след дузпи)

Бостън - Атланта - 5:4

Ню Йорк Айлъндърс - Каролина - 3:4

Монреал - Анахайм - 4:6

Торонто - Отава - 3:2

Тампа Бей - Сан Хосе - 0:3

Минесота - Кълъмбъс - 2:1

Далас - Вашингтон - 5:6 (след продължение)