Монреал и Далас направиха летящ старт в плейофите на Националната хокейна лига на САЩ и Канада. В Източната конференция Монреал надигра Бостън с 4:1 и поведе с 1:0 в четвъртфиналната серия.

Сергей Костицин откри още в 34-а секунда на мача, а неговият брат Андре удвои резултата минута и половина по-късно. Шейн Хниди върна един гол за Бостън до края на първия период, но с голове на Брайън Смолински и Том Костопулос шампионът в Източната конференция Монреал стигна до изразителната победа.

В Западната конференция Далас разби с 4:0 като гост носителя на купа Стенли - Анахайм и също поведе с 1:0 в серията.

Шампионът в редовния сезон в Западната конференция Детройт поведе с 1:0 в серията срещу Нашвил след победа с 3:1. С два гола за "червените крила" се отличи Хенрик Зетерберг, а вратарят на Детройт Доминик Хашек, който изигра 116-ия си мач в плейофите, спаси 19 удара.