Олимпийският шампион Мартен Фуркад защити титлата си в индивидуалния старт на 20 километра на Световното първенство по биатлон в Холменколен (Норвегия).

Фуркад допусна само една грешка при четирите си стрелби и финишира пръв за 49:13.9 минути. Така той заслужи десети златен медал в кариерата си от Световни шампионати, девет от които индивидуални, както и четвърти пореден в Холменколен след победите си в спринта, преследването и със смесената щафета на Франция.

Втори на 5.1 секунди и с перфектна стрелба завърши Доминик Ландертингер от Австрия, а трети на 14.4 секунди се нареди друг австриец Зимон Едер също без грешка при стрелбата. Българите също направиха силно състезание.

Красимир Анев завърши 12-и с една грешка на 2.33.6 минути зад победителя. Владимир Илиев се движеше в позиция за място в шестицата до последната стрелба, в която допусна две от трите си грешки и в крайна сметка финишира 21-и с изоставане от 3:15.6 минути.

Михаил Клечеров направи перфектна стрелба и завърши 26-и на 3:40.0 минути, записвайки най-доброто си класиране в последните четири сезона и най-добро индивидуално представяне в кариерата си на Световно първенство.

Четвъртият българин Димитър Герджиков свали 16 от 20 мишени и се класира 77-и от 99 участници на 8:36.1 минута.

Състезанието беше валидно и за Световната купа, в която Фуркад вече си осигури крайната победа. Той е недостижим на върха след 22 от 26 старта с 1097 точки. Втори със 753 точки е Антон Шипулин (Русия), а трети с 670 точки е Йоханес Тингес Бьо.

От българите Анев е 28-и с 288 точки, Илиев е 35-и с 211 точки, а Клечеров записа първи точки за сезона и вече е 82-и в генералното класиране с 15 точки.

Крайно класиране в индивидуалния старт на 20 километра при мъжете на Световното първенство по биатлон:
1. Мартен Фуркад (Франция) - 49:13.9 минути (0+1+0+0 грешки при стрелбата)
2. Доминик Ландертингер (Австрия) - 49:19.0 (0+0+0+0)
3. Зимон Едер (Австрия) - 49:28.3 (0+0+0+0)
4. Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) - 50:11.1 (0+0+0+1)
5. Михал Кръчмар (Чехия) - 50:30.3 (0+0+0+0)
6. Яков Фак (Словения) - 50:54.3 (0+0+1+0)