Французойката Мари Дорен Абер спечели титлата в индивидуалната дисциплина на 15 километра на световното първенство по биатлон в Холменколен (Норвегия).

Абер пропусна само една мишена в последната си четвърта стрелба и измина трасето за 44:02.8 минути.

Французойката изпревари своята сънародничка Ане Бескон, която остана втора на 12.2 секунди също с една грешка на рубежа. За Бескон това е първи медал в кариерата от световно първенство.

Отличието е четвърто от шампионата за Мари Дорен Абер, която стана втора в спринта, трета в преследването и спечели титлата със смесената щафета на Франция. Тя е световна шампионка от спринта и преследването за миналата година.

"Това е голяма изненада. Не знам какво се случва на това световно първенство. Аз просто летя, всичко е перфектно", заяви Дорен след състезанието.

Бронзовото отличие завоюва германката Лаура Далмайер, която стана световна шампионка в преследването. Тя завърши на 1:17.8 минута с две грешки в стрелбата.
Състезанието започна два часа и половина по-рано заради опасения от мъгла и силен вятър.

Защитаващата титлата си от миналата година Екатерина Юрлова от Русия остана 11-а с една пропусната мишена.

С осмото си място днес италианката Доротея Вирер спечели малката световна купа в дисциплината.

Три българки участваха в надпреварата. Емилия Йорданова завърши на 53-о място с две грешки в стрелбата, Десислава Стоянова е 55-а с три пропуснати мишени, а Стефани Попова остана 80-а с пет грешки.

Лидерката в генералното класиране за сезона Габриела Соукалова от Чехия завърши пета с два пропуска.

Соукалова продължава да води в подреждането след 22 от 26 състезания с 996 точки, следвана от Мари Дорен Абер с 910 точки и Доротеа Вирер (Италия) с 868 точки.

Десислава Стоянова е 74-а с 24 точки, а Емилия Йорданова - 94-а с 3 точки. 94 биатлонистки стартираха в надпреварата.

По програма утре е индивидуалната дисциплина на 20 км за мъже.

Крайно класиране в индивидуалната дисциплина на 15 км за жени от световното първенство по биатлон:
1. Мари Дорен Абер (Франция) - 44:02.8 минути (0+0+0+1 грешки в стрелбата)
2. Ане Бескон (Франция) - на 12.2 секунди (0+0+0+1)
3. Лаура Далмайер (Германия) - на 1:17.8 минута (1+0+1+0)
4. Вероника Виткова (Чехия) - на 1:26.8 минута (0+1+0+0)
5. Габриела Соукалова (Чехия) - на 1:36.8 минута (1+0+0+1)
6. Франциска Хилдебранд (Германия) - на 1:37.7 минута (1+0+0+0)