Френската легенда в биатлона Мартен Фуркад прекрати кариерата си в професионалния спорт с 83-а победа си победа за Световната купа, след като завърши първи в преследването на 12.5 километра в Контиолахти, Финландия. Йоханес Тингнес Бьо от Норвегия обаче спечели Големия кристален глобус с 2 точки пред французина, чиито съотборници обаче стигнаха до тройна победа в последния старт за сезона.

Българите Владимир Илиев и Красимир Анев не стартираха.

31-годишният 7-кратен носител на Големия кристален глобус Мартен Фуркад спечели с време 31:25.4 минути, допускайки една грешка на трета стрелба и две на четвърта.

Неговият сънародник Кентен Фийон-Мейе пропусна две мишени и завърши на 2.9 секунди, а Емилиан Жаклен довърши тройния френски подиум с 4.5 секунди пасив и четири грешки в стрелбата.

Така Фуркад спечели последната победа в кариерата си точно 10 години след първата такава, постигната на същото място в Контиолахти. Йоханес Тингнес Бьо завърши четвърти, но спечели световната купа за годината с 913 точки и две повече от Фуркад. Фийон-Мейе пък остана трети с 843 точки.

Фуркад спечели малката купа в дисциплината спринт, Жаклен завърши първи в преследването, а Йоханес Бьо финишира начело в масовите стартове.

Големият му съперник Йоханес Тенгнес Бьо от Норвегия остана на 4-то място в днешното състезание, но това се оказа достатъчно, за да спечели генералното класиране за Световната купа за сезона.