Германката Кати Вилхелм стана световна шампионка по биатлон за жени на спринт, точно осем години след първата си световна титла. Кати Вилхелм не допусна нито една грешка в стрелбата и изпревари на 7,5-километровото рязстояние с 9,9 секунди своята сънародничка Симоне Хаусвалд, която спечели сребърния медал.

Рускинята Олга Зайцева спечели бронзовия медал в спринта, изоставайки на 27,1 секунди след световната шампионка Кати Вилхелм. Кати Вилхелм, която на днешния старт се появи с боядисани в червено коси, заяви след победата си: "Супер е отново да спечелиш световната титла. Трябваше обаче да чакам много години. Бях малко неспокойна, защото състезанието се проведе в лоши климатични условия".

Кати Вилхелм, 32-годишна, има в своята богата кариера световна титла през 2001 година и три златни олимпийски медала. Кати Вилхелм наследи свои сънароднички, тъй като на последните три световни първенства титлата в спринта неизменно бе притежание на германки: Уши Дизъл, Магдалена Нойнер и Андреа Хенкел.

Настоящата световна шампионка Андреа Хенкел днес завърши на 6-то място, а Магдалена Нойнер - на 8-мо място. Рускините Екатерина Юриева и Албина Ахатова не участваха в днешния старт, защото бяха изключени в петък от световното първенство заедно със своя сънародник Дмитрий Ярошенко във връзка с положителна допинг-проба.

Днешният първи старт от световното първенство по биатлон се проведе в трудни метеорологични условия - силен вятър по време на стрелбата и допълнително докаран сняг след два дни непрекъснат дъжд.