Отборите на Канада и Русия стартираха с разгромни победи на 73-то Световното първенство по хокей на лед. Кленовите листа сразиха Беларус с 6:1 в първата среща от група А, а световните шампиони прегазиха Германия с 5:0 в група В.

Интересно е, че петима различни хокеисти се разписаха за руснаците - Олег Саприкин (9), Иля Ковалчук (10), Сергей Зиновиев (16), Антон Курянов (43) и Денис Зарипов (52). За кленовите листа пък се отличи Стивън Стамкос с 2 гола (2 и 15 минути), а останалите попадения бяха дело на Джейсън Спеца (45), Майк Фишър (47), Дани Хийтли (51) и Майкъл Грабовски (53).

Във втората среща от група В Швейцария надделя над Франция само с 1:0 с попадение на Мартин Плус в 12-та минута. Иначе швейцарците превъзхождаха, като отправиха 45 удара във вратата срещу 14 на своя съперник.

В група А пък също трудно Словакия надигра новобранците от Унгария с 4:3. Словаците водеха с 3:1 след втората третина, но се стигна до 3:3. Победния гол отбеляза Бартечко 13 секунди преди края на двубоя.