Испанецът Хавиер Фернандес защити световната си титла по фигурно пързаляне на шампионата на планетата в Бостън (САЩ). Четирикратният европейски първенец направи нещо изключително, преодолявайки пасив от 12 точки след кратката програма, за да отнеме първото място на олимпийския шампион Юдзуру Ханю (Япония).

24-годишният Фернандес изпълни невероятна волна програма на фона на музика на Франк Синатра, направи три чисти четворни скока и получи оценка 216.41 точки (личен рекорд) и с общ сбор от 314.93 точки завоюва отново световната титла.

"Понякога се чувстваш силен, без значение какво се е случило преди това. Знаех, че имам шанс, но ми трябваше чиста волна програма и аз я направих", каза испанецът след състезанието.

Ханю за втора поредна година взе среброто, след като се провали във волната програма. Той падна след един от скоковете, а след други два докосна леда с ръка. Така той получи оценка от 184.61 точки и с общо 295.17 точки остана втори. "Не мога да обясня какво чувствам. Разочарован съм от себе си, но съм щастлив от изпълнението на Хави", заяви Ханю, който е световен шампион за 2014 година.

Китаецът Боян Цзю, който беше пети в кратката програма, завоюва бронза с 270.99 точки при дебюта си на такова състезание. Той стана първият фигурист в историята, изпълнил четири четворни скока на световно първенство. Така Цзю донесе и първи индивидуален медал за Китай в историята на шампионатите на планетата.

21-годишният руснак Михаил Коляда дебютира на световно първенство, завършвайки четвърти с 267.97 точки. Трикратният световен шампион Патрик Чан (Канада), който беше трети след кратката програма, направи грешки във волната и остана пети в крайното класиране с 266.75 точки.

Невероятно оспорвано беше състезанието в кратката програма при спортните двойки.

След страхотно изпълнение на испански романс световните вицешампиони Вънцзин Сюй и Цун Хан (Китай) поведоха с оценка от 80.85 точки, личен рекорд в кариерата им. Така те станаха втората двойка след Волосожар и Транков, която преминава границата от 80 точки в кратка програма.

Защитаващите титлата си Мегън Дюамел и Ерик Радфорд от Канада са втори до момента със 78.18 точки. Олимпийските шампиони от Сочи 2014 и първенци на планетата от 2013 година Татяна Волосожар и Максим Транков от Русия заемат третата позиция със 77.13 точки. Руснаците, които са четирикратни европейски шампиони, показаха страхотна програма, но Волосожар направи грешка при приземяване на скокa от изхвърляне.

Със 74.22 точки на четвъртото място след кратката програма са Альона Савченко и Бруно Масо (Германия), следвани от Ксения Столбова и Фьодор Климов (Русия) със 73.98 точки и Евгения Тарасова и Владимир Морозов (Русия) със 72.70 точки.

Световното първенство продължава тази вечер с волната програма при спортните двойки и при жените./БТА