Альона Савченко и Робин Шолкови (Германия) спечелиха златния медал при спортните двойки на Световното първенство по фигурно пързаляне в шведския град Гьотеборг. Германците бяха втори след кратката програма, но бяха над всички във волната програма и заеха първото място с общ сбор от 202,86 точки.

Те направиха грешки при изпълнението си, когато при троен салхов Шолкови падна, но трудността на съчетанието им донесе бонуси и това бе решаващо за големия успех.

Така за първи път след 11 години титлата при спортните двойки отиде на адрес Германия. Германци триумфираха за последно през 1997-а година. Тогава на върха стъпиха Инго Щайер и Манди Вьотцел.

Наставникът на Савченко и Шолкови - Инго Щойер, пък се нарежда сред легенди като Франц Бекенбауер със световните си титли като състезател и треньор.

Със сребърния медал се окичиха Дан Чжан и Хао Чжан (Китай). Китайците водеха след кратката програма, но направиха много грешки във волното си изпълнение и получиха едва трети резултат. Така те отстъпиха на втора позиция със 197,82 точки.

Бронзовите медали станаха притежание на Джесика Дюбе и Брайс Дейвисън (Канада), които успяха да изместят Юко Кавагучи и Александър Смирнов (Русия) от третото място - 192,78 точки. Руският дует е четвърти със 191,33 точки.