Евгени Малкин отбеляза хеттрик за победата на Кълъмбъс с 4:3 над Питсбърг, с което Пингвините спечелиха плейофната  серия от Източната конференция на Националната хокейна лига на  САЩ и Канада (НХЛ). В полуфиналите на плейофите Питсбърг ще  срещне един от бившите си съперници в Атлантическата дивизия -  Ню Йорк Рейнджърс или Филаделфия. Кълъмбъс вкара три гола само за 4:52 минути през последната  третина чрез Фьодор Тютин, Артьом Анисимов и Ник Фолиано, с  което гостите елиминираха две от попаденията на Малкин и едно на Брендън Сътър. Те обаче не успяха да стигнат до изравняване и  така голът на руския център, паднал след 15:22 минути игра през  втората третина, остана в историята и като победен.

Матк  Нисканен записа две асистенции за Пингвините, а вратарят  Марк-Андре Флюри спаси 24 шайби пред щастливите 19 хиляди  зрители в зала "Конзол Енерджи". Питсбърг беше притиснат сериозно до стената в последните две  минути, когато и вратарят Сергей Бобровски, спасил също 24 удара в мача, беше изваден за допълнителен играч на леда. Кълъмбъс  обаче не успя да изравни. Джъстин Уилямс и Анже Копитар отбелязаха по два гола за отбора  на Лос Анджелис, който се наложи с 4:1 над Сан Хосе и изпрати  плейофната серия от Западната конференция в мач номер 7.

Кралете изоставаха с 0:3, но победната серия им даде шанс да играят  полуфинал срещу Анахайм. Силна финална серия осигури мач номер 7 за Минесота срещу  Колорадо. Домакините удържаха 2:2 срещу Лавините след  преполовяването на последната третина, когато обаче Зак Паризе  вкара втория си гол, а Джейсън Поминвил и Марко Скандела  оформиха крайното 5:2. Победителят от тази серия ще играе  полуфинал в Западната конференция срещу шампиона Чикаго.