7 май, петък, 2010 година. Гелзенкирхен, Германия. 20:15 часа. 77 803 зрители са напълнили до краен предел невероятното футболно съоражение „Фелтинс Арена” и мощно огласят с възгласите си миньорския град на Вестфалия. Мигът е специален! Всички тези хора по трибуните знаят, че в този момент пишат история! Спортна история! И по-точно - записват световен рекорд за посещаемост!

„Тук има някаква уловка!”, ще си кажат познавачите. Те добре знаят, че футболният капацитет на стадиона е близо 62 000 души. „Е, как така 77 803 зрители? Какъв рекорд?”

„Дори и иконата на града Шалке 04 да играе мач с кръвния враг Борусия Дортмунд, пак няма начин тези 62 000 да нараснат до близо 80 000?”

Добре, нека продължим. Тайната не e чак толкова голяма.

Повечето хора по трибуните развяват немския национален флаг, публиката реве! Предполагам вече се сетихте - всички са тук, на „Фелтинс Арена”, за да подкрепят националния отбор на Германия, но не този - футболния, а..... националния хокеен тим!

Да! Точно така! Националният отбор на Германия по хокей на лед събра 77 803 зрители на покрития стадион „Фелтинс Арена”, което е и нов световен рекорд за посещаемост на хокейна среща! Футболното игрище бе трансформирано на ледена пързалка . Поводът - откриването на 74-то Световно първенство по хокей на лед. В първи двубой от надпреварата се срещнаха Германия и САЩ. Домакините победиха с 2:1 след феноменална игра на своя вратар Денис Ендрас. Победното попадение дойде в 21 секунда на овъртайма и бе дело на Феликс Шулц. Но не за тази победа искам да поговорим сега, а за историята на най-посетените хокейни мачове.

Хокеят е спорт №1 само в две държави в света – Канада и Финландия, а критериите за определяне на популярността на играта са няколко: брой на регистрираните състезатели и клубове, включително аматьорски, брой на децата, които тренират, колко приблизително са хората играещи за удоволствие, средната посещаемост на мачовете от различните лиги – професионални, аматьорски, юношески, и не на последно място – рейтингът на срещите, предавани по ТВ.

Навсякъде другаде освен в Канада и Финландия тази красива игра е по-назад в таблицата по популярност, а в много страни направо липсва от спортната карта – основните причини за това са две: първо - хокеят е зимна игра и второ - той е скъпа игра. За да играеш футбол, имаш нужда само от топка (врати се правят и от два камъка, например). За да играеш баскетбол освен топката е необходим и кош. За да играеш хокей обаче, ти трябват лед, кънки, стик, шайба, каска, хокейно снаряжение и мантинела (последното - само ако искаш да усетиш защо хокеят е мъжка игра). Сами виждате колко много фактори са необходими, за да изпиташ удоволствието да полетиш на леда със стик в ръка.

Но, нека се върнем на популярността на играта. В Русия например от доста време насам хокеят е изместен от попрището на най-масов спорт от „цар футбол”. В Съединените щати играта е твърдо закотвена на 4-та позиция и няма никакъв шанс да се пребори дори за третото място, отредено в случая за баскетбола. За първите две да не говорим - те са само и единствено за бейзбола и американския футбол.

Но в Канада играта е религия - там почти всеки тренира, играе за удоволствие или поне гледа хокей. Все пак фактът, че именно Германия събра най-много публика в историята е интересен и малко неочакван. В тази страна динамичната зимна игра е популярна, но си остава на светлинни години зад футбола. Някои, не без основание, твърдят, че в родината на Гьоте и Шилер дори хандбалът има повече привърженици

Да се върнем пак към статистиката и миналото. Предполагам сте любопитни да узнаете къде и кога се играят най-посещаваните срещи в световната хокейна история.

Дали рекордния мач, преди този в Гезленкирхен, се е играл някъде там, в родината на играта Канада. Сигурно в Меката на хокея Монреал? Или в Торонто – дома на Мейпъл Лийфс - клубът с най-много привърженици в света? Отговорът е прост и еднозначен: Не!

Не само че въпросната среща не се състои в Канада, ами на всичкото отгоре в нея играят два непрофесионални тима. Това се случва в малкото провинциално градче Ийст Лансинг в американския щат Мичиган. На съоръжението за американски футбол „Спартан стейдиъм”, специално пригодено за хокей на лед, се срещат двата съседски враждуващи тима от колежанския шампионат на щатите Юнивърсити оф Мичиган и Mичиган Стейт юнивърсити. Двубоят се играе на 6 октомври 2001 година под открито небе. По официални данни, на студентския мач присъстват 74 554 души. Не е зле за мач между 18-19 годишни хлапета!След сирената резултата е равен - 3:3. И играчи, и публика са доволни, все пак пишат история. В спортните анали мачът е известен под името „Студената война”(Cold war).

Какво е усещането да си част от хокейната история знаят най-добре двама от играчите на тогавашния тим на Мичиган Юнивърсити, а сега съотборници в Калгари Флеймс - Ерик Нистрьом и Дейвид Мос. Те са единствените хокеисти играли в двете най-посетени хокейни срещи. Освен, че са леда в онзи от двубой от 2001-ва, те взимат участие и в мача рекордьор играл се преди няколко дни в Гелзенкирхен. Този път Нистьром и Мос са част от националния отбор на САЩ.

Известният като „Зимна класика – 2008”* е третият най-посетен хокеен мач в историята. Eто че в тази своеобразна класация се намесва и двубой от НХЛ. Страната отново е САЩ. Денят е 1 януари 2008 година. На открития „Ралф Уилсън Стейдиъм”, стадион за ам. футбол, в Орчърд парк, Ню Йорк, играят отборите на Бъфало Сейбърс и Питсбърг Пенгуинс. Посещаемостта е 71 217 души. Само за статистиката, Питсбърг побеждава с 2:1 след изпълнения на дузпи.

И едва на 4-то място по посещаемост се нарежда среща, играна в родината на хокея Канада. В Едмънтън, столицата на провинция Албърта, на 22 ноември 2003 година се провежда мачът от Националната хокейна лига между местния Ойлърс и Монреал Канейдиънс. Броят на зрителите е сравнително по-малък от предходните двубои - 57 163, но е напълно достатъчен за 4-то място в класацията за най-посетена хокейна среща. Отново за статистиката, Монреал печели с 4:3.

Един мъничък детайл от събитието показва без излишни обяснения и коментари какво означава хокея за Канада – двучасовата среща се играе при температура -18 градуса C.

5-то място е за финала от световното хокейно първенство през далечната 1957 година. Това е първия шампионат, който се провежда в Съветския съюз и последния, в който отборите играят на естествен лед. Финалът е на стадион Ленин(сега Лужники) и събира 55 000 души.

Резултатът между Швеция и СССР е 4:4, но според тогавашните правила скандинавците печелят титлата, заради по-добрия си точков актив.

Така изглежда класацията на топ 5 за най-посещаваните хокейни срещи в историята.

Навярно консервативните футболни фенове ще кажат, че цифрите далеч не са впечатляващи, сравнени, например с един редови двубой от испанското първенство между Реал и Барселона, където винаги присъстват не по-малко от 95 000 души, но нека не забравяме, че настоящия дом на хокея е залата, а не откритите стадиони.

А и навярно няма толкова голямо значение колко популярна е една игра – важното е да я обичаш от сърце, да ти харесва да я играеш, или просто да я гледаш – поне с мен е точно така.

* Winter classic (Зимна класика) – ежегодно събите организирано от Н Х Л, в което два отбора от лигата, играят на открито (на стадиони за бейзбол или ам.футбол ). „Зимната класика” се провежда винаги в първия ден на Нова година. Winter classic стартира през 2008, а в първия двубой играят Бъфало Сейбърс и Питсбърг Пенгуинс.