Чехкинята Маркета Давидова спечели индивидуалната дисциплина на 15 км за жени на световното първенство по биатлон в словенския зимен център Поклюка.

24-годишната Давидова повали всичките 20 мишени и измина трасето за 42:27.7 минути, за да стигне до най-големия успех в кариерата си и първи златен медал от шампионат на планетата. Тя има още бронз със смесената щафета на Чехия от Антхолц 2020.

Втора се класира олимпийската шампионка от Пьончанг 2018 и световната номер 1 в дисциплината за 2019-а Хана Йоберг (Швеция) на 27.9 секунди с една пропусната мишена. Норвежката Ингрид Тандреволд е трета с една грешка в стрелбата и пасив от 1:04.0 минута.

Само две биатлонистки от общо 97 стартирали повалиха всичките 20 мишени. Втората е Галина Вишневская-Шапоренко от Казахстан, която остана 25-а. Защитаващата титлата си в дисциплината от миналата година Доротея Вирер (Италия) се нареди девета с две грешки в стрелбата и пасив от 2:20.2 минути.

Лидерката в генералното класиране за Световната купа Тирил Екхоф от Норвегия е едва 23-а с четири грешки. Финландката Венла Лехтонен, която стартира с номер 80, припадна по време на състезанието. Тя падна на снега след втората стрелба и дълго време не успя да се изправи.

От българките с най-предно класиране е Даниела Кадева, която се нареди 53-а с две пропуснати мишени и пасив от 5:41.5 минути. Милена Тодорова е 54-а с шест грешки и на 5:48.4 минути от победителката, а Мария Здравкова завърши 78-а с два пропуска и изоставане от 8:18.6 минути.

В генералното класиране за Световната купа след 18 старта води Тирил Екхоф със 755 точки. Втора се изкачи шведката Хана Йоберг със 729 точки, а трета е Марте Олсбу Рьойзеланд (Норвегия) със 716 точки. Българката Милена Тодорова е 57-а с 48 точки.

Световното първенство в Поклюка продължава утре с индивидуалната дисциплина на 20 км за мъже.