Представителят на домакините Йоханес Тингес Бьо спечели титлата в масовия старт на 15 километра за мъже на световното първенство по биатлон в Холменколен (Норвегия). Това беше и последната дисциплина на шампионата.

Бьо стигна до успеха след силен финален спринт, изпреварвайки звездата на Франция Мартен Фуркад. Норвежецът триумфира с време от 37:05.1 минути, след като направи една грешка в четирите си стрелби. Фуркад пропусна една мишена при първата си стрелба и остана на 2.8 секунди. Той беше лидер в състезанието малко преди финалната права, когато беше изпреварен от Бьо.

Фуркад заслужи пети медал от Холменколен след четирите златни в спринта, преследването, индивидуалния старт и със смесената щафета на Франция. 42-годишният Оле Ейнар Бьорндален (Норвегия) завоюва 44-о отличие от първенства на планетата в невероятната си кариера, след като финишира трети на 6.7 секунди и без пропусната мишена. Той вече има 20 златни, 14 сребърни и 10 бронзови медала.

Българите също направиха добро състезание. Владимир Илиев се класира на 21-о място с три грешки и на 1:34.3 минута след победителя. Красимир Анев е 25-и също с три пропуска и пасив от 2:13.1 минути.

Защитаващият титлата си Яков Фак (Словения) остана седми с една грешка и на 21.9 секунди. Олимпийският шампион Емил Хегле Свендсен (Норвегия) се нареди 28-и с четири пропуснати мишени.

Състезанието беше валидно и за Световната купа, в която Фуркад вече си осигури крайната победа. Той е недостижим на върха след 23 от 26 старта с 1151 точки. Втори със 785 точки е Антон Шипулин (Русия), а трети със 730 точки е Йоханес Тингес Бьо.

От българите Анев е 28-и с 300 точки, Илиев е 35-и с 231 точки, а Клечеров е 82-и в генералното класиране с 15 точки.

Любопитен факт е, че за пръв път в историята на световните първенства по биатлон Русия остана без спечелен медал.

Крайно класиране в масовия старт на 15 км за мъже от световното първенство по биатлон:
1. Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) - 37.05.1 минути (0+0+1+0 грешки в стрелбата)
2. Мартен Фуркад (Франция) - на 2.8 секунди (1+0+0+0)