Висшият съдебен съвет на Либия промени на доживотен затвор присъдите на петте български медицински сестри, осъдени на смърт по обвинение в заразяването на 426 либийски деца със СПИН. Към този момент търсим потвърждение и от нашия посланик в Триполи. Очаквам в най-скоро време да разговаряме с него и да уточним подробности около решението на Висшия съдебен съвет.
Мога да кажа, че при този сценарий, иначе наречен на юридически език „частично помилване” на българските медицински сестри, оттук насетне нещата са в ръцете на българския главен прокурор Борис Велчев, който трябва да изпрати писмо до районния прокурор на територията, на която се намира затворът Джудейда, с молба, не знам дали този термин е правилен, на така или иначе, с искане да влезе в сила праваната спогодба между Либийската Джамахирия и България, подписана през 1981 година, според която затворниците могат да излежат своите присъди, различни от смърт, а този случай вече е такъв, на територията на своята родина.
Тук обаче енигмата е дали трите съдебни дела, които в момента се водят между българските медицински сестри и палестинския лекар, ще бъдат прекратени, защото в противен случай, ако не бъдат прекратени, очевидно това е много сериозна пречка българските медицински сестри и палестинският лекар да се завърнат в родината си.
Едното е граждански иск на семействата от Бенгази, става въпрос за обезщетяване по СПИН-процеса срещу българските медицински сестри за заразяването на две близначки. Другите дела може би са по-публично известни. Едното е на групата либийски офицери, които съдят българките и палестинеца за оклеветяване и набедяване. Това дело е на ниво Апелативен съд и то трябва да бъде гледано на 4 септември тази година, другото дело е съвсем скоро – то е утре и е на един единствен либийски офицер, който се откъсна от голямата група либийски офицери, позакъсня с прошението си и подаде по-късно граждански иск срещу българките и палестинеца именно със същите мотиви – оклеветяване на доброто му име в момента, в който българските медицински сестри и палестинеца се разказвали на всеослушание и публично, че са били жестоко измъчвани.
Мога да кажа и някакъв първи коментар на д-р Георгиев. Той каза: Очаквах това решение, очаквах, че смъртните присъди ще бъдат заменени с доживотен затвор. Докторът обаче не скри истината, че това прави агонията – неговата, на съпругата му, на другите четири медицински сестри и доктор Ашраф по-дълга.
Коментирай