След като взеха 4 медала от Световното първенство за спортисти с увреждания, българските параолимпийци се готвят за нови отличия и то от Параолимпийските игри в Лондон догодина. Бюджетът на асоциацията, който още не е одобрен, по предложение е 800 000 лева.
ВИДЕО РЕПОРТАЖ ТУК!
За Параолимпиадата в Лондон само спортистите в Топ 15 във всяка дисциплина с по 23 групи според уврежданията ще могат да участват. Това означава, че само 14-15 хвъргачи общо от цял свят ще се борят за титлата. Към момента Дечко Овчаров, Стела Енева, Мустафа Юсеинов, Даниела Тодорова и Иванка Колева са с постижения за покриване на квоти, но останалите ни параолимпийци трябва още да тренират. За Лондон`2012 ще се допуснат евентуално 4200 участника в 20 спорта с около 1050 квоти за леката атлетика.
В Нова Зеландия Дечко Овчаров взе титлата на копие с резултат 44,44 метра, Стела Енева стигна до две сребърни отличия (на гюле и диск) със световен рекорд 39,84, а Мустафа Юсейнов заслужи бронза в хвърлянето на диск също със световен рекорд.
Председателят на Параолимпийската асоциация Илия Лалов обясни, че на Световното Даниела Тодорова е била болна от грип и заради крайно некомпетентни съдии са й отнели медала и е останала 4-та, но с огромни шансове за успех в Лондон. Радослав Златанов, който е с нарушено зрение пък на 100 метра гладко бягане е бил на 5 стотни от отличие. Колегата му Иван Стоев пък е станал 6-ти в същата дисциплина, докато също болната Иванка Колева се е класирала 5-та в тласкането на гюле.
Лалов сподели: “Дано министерството коригира финансирането. Нашите спортисти не могат навсякъде да тренират, хранят, настаняват, трябва им личен транспорт, помощници и треньор. Например благодарение на кмета на Стара Загора Дечко Овчаров тренира и използва пистата на стадион “Берое”, но футболистите негодуват заради хвърлянето на копието. Това Световно първенство за нас бе в неудобен период по отношение на подготовката, но доказахме, че с много дух, трудолюбие и воля могат да се постигат високи резултати в конкуренцията на 71 страни и повече от 1000 спортисти. Ние обаче се готови и искаме още повече от Параолимпийските игри в Лондон догодина“.
Световният шампион Дечко Овчаров не скри, че за него това състезание е било трудно. “ Подготовката през зимата е по-затруднена, ако има повече зали с писти, ще е по-добре” допълни той.
Мустафа Юсеинов, за който нямаше нормални условия да се придвижи сам до мястото за пресконференцията на Националния стадион пък каза: “Неочаквано бях в 2 силни групи, но се справих и съм много щастлив от рекорда си. Вероятно с това покрих норматива за Лондон`2012, но ще продължавам да тренирам”.
По традиция Стела Енева сподели истината: “При мен има три компонента - протеза, столче и техника, за да се състезавам. Надминах себе си в Нова Зеландия, готвих този резултат за Лондон, а сега ще трябва да се надскоча и търся нова успешна техника. Има голяма разлика между здравите спортисти и нас. Плюс това ние на тренировка не отиваме сами, а с треньор и поне двама придружители. Спортът ни е на много високо професионално ниво. Има състезания на които сме без лекар и масажист. Министерството трябва да проумее, че при нас е по-трудно!”
На пресконференцията след успехите на параолимпийците ни на Световното първенство присъства и професор Кирил Аладжов, който с право алармира: “За тях атлетиката не е лека, а тежка! Трябва да ги подкрепим, а министерството да се замисли!”.
Коментирай