Бившият световен шампион по шахмат Веселин Топалов загуби с 0,5:1,5 точки от Вугар Гашимов /Азербайджан/ в минимача от 6-тия кръг на турнира по шахмат Амбър.

В първата партия на блинд /без да се гледа дъската/ играещият с белите фигури Веселин Топалов се съгласи на реми.

Във втората партия по ускорен шахмат 24-годишният азербайджански гросмайстор Вугар Гашимов победи Топалов и така спечели минимача с 1,5:0,5 точки.

Утре, събота, в минимач от 7-мия кръг Веселин Топалов ще се срещне с 16-годишния холандец Аниш Гири.

След днешния шести кръг на турнира Амбър начело в общото класиране /от партиите блинд и ускорен шахмат/ е Левон Аронян /Армения/ с 8,5 точки, следван от Магнус Карлсен /Норвегия/ - 7,5 точки, Вишванатан Ананд /Индия/ - 7 точки, и др.

Веселин Топалов с 5,5 точки дели петото място в общото класиране със Сергей Карякин /Русия/, Вугар Гашимов /Азербайджан/ и Василий Иванчук /Украйна/.