Международната антидопингова агенция (УАДА) ще остави марихуаната в списъка със забранените вещества и през следващата година, въпреки противопоставянето от страна на Съединените щати и Нидерландия след наказанието на спринтьорката Ша'Кари Ричардсън през 2021. Това съобщава "Уол Стрийт Джърнъл" (Wall Street Journal).

Очаква се УАДА да одобри окончателно списъка със забранени вещества по-късно този месец и спортистите, при които бъдат намерени следи от марихуана, ще продължат да бъдат наказвани. САЩ и други държави се противопоставят, тъй като този наркотик се използва все повече и повече като лечебно свойство и забраните за употребата му постепенно отпадат на различни места и в различни спортове.

УАДА, която надзирава процеса на събиране, отваряне и изследване на допинг пробите на Олимпийски игри, се съгласи през миналата година, че списъкът със забранени вещества има нужда и ще бъде дискутиран относно канабиса. Това се случи след протест от Американската антидопингова агенция и американски политици след наказанието на Ричардсън. Тя стана шампионка на САЩ на 100 метра през 2021, но не бяга на Олимпиадата в Токио заради положителен тест

Според Експертната група на УАДА за списъка със забранените вещества, марихуаната има научно доказан ефект, който спокойно я вкарва в списъка със забранените вещества. 

Нидерландия, една от европейските държави с по-либерално отношение към марихуаната, настоява от списъка да бъдат изключени канабиноидите и химикали, които се използват в медицината. От страната твърдят, че "канабиноидите по всяка вероятност дори имат негативен ефект върху представянето на спортистите".

Нидерландците също така се опасяват, че забраната спира елитните състезатели от използването на популярните лечебни вещества, съдържащи канабидиол.

За момента позицията на САЩ по въпроса не е ясна. През миналата година директорът на Американския антидопингов център Травис Тайгарт бе категоричен, че "правилата за употреба на марихуана трябва да бъдат променени".

Тайгарт посочи, че ако бе състезателка в UFC (Ultimate Fighting Championship), Ша'Кари Ричардсън нямаше да бъде наказана. Според правилника на надпреварата в бойните спортове, тя не е използвала веществото за подобряване на спортните постижения и следователно е чиста.

Канабиноидите са в забранения списък на УАДА от публикуването на първия му вариант през 2004. Канабисът е категоризиран като забранено вещество и не се различава от кокаин, хероин и екстази в третирането при положителна проба.

За да бъде включено в забранения списък на УАДА, веществото трябва да покрива два от следните три критерия - да има потенциала да подобри спортното представяне, да е потенциален риск за здравето на атлетите или да нарушава принципите на спорта. Според УАДА марихуаната нарушава поне последните два принципа.