Ансамбълът на България в състав Зорница Маринова, Мая Пауновска, Татяна Тонгова, Цвета Кусева, Йолита Манолова и Йоана Танчева с треньори Адриана Дунавска и Мариела Пашалиева спечелиха титлата в многобоя от Е-ОН Световна купа по художествена гимнастика Варна 2008. Това е последно състезание за грациите ни преди старта на Олимпийските игри в Пекин.

В индивидуалната надпревара най-добрата ни гимнастичка Симона Пейчева с треньор Мариета Дукова взе приз „Царица Маргарита”. Тя направи малки грешки на обръч и лента, но въпреки това бе с класа над съперничките си и получи най-високи оценки на три от уредите.

Пейчева събра общ сбор 70,567 точки (въже: 17,700; обръч: 17,175; бухалки: 17,900; лента: 17,792). Втора се класира другата ни олимпийка - Елизабет Паисиева, със сбор 68,334 точки (16,800; 17,525; 16,617; 17,392). Трета е Ирина Кикас (Естония) - 65,683, която също ще участва на Игрите в Пекин. Челната шестица се допълва от Александра Орландо (Канада) - 65,325 точки; Рико Анакубо (Япония) - 59,100 точки и Невин Девечи (Турция) - 58,492.

Извън класирането играха още три българки: Моника Минчева (65,901), Марина Стоименова (64,542) и Стела Султанова (64,208).

При ансамблите българките спечелиха с огромна преднина от 35,042 точки, след като получиха 17,500 точки за изпълнението с пет въжета и 17,542 точки за това на три обръча и два чифта бухалки.

На второ място се класира Израел - 33,658 (16,800 и 16,858), а на трето - Япония с 32,675 (16,267 и 16,408). В класирането следват Азербайджан - 32,159 и Бразилия -31,933.

Международният турнир бе открит от кмета на Варна Кирил Йорданов. На церемонията присъстваха още съпругата на Симеон Сакскобургготски - Маргарита, която е патрон на състезанието, заместник-председателят на ДАМС Иван Леков и двете трикратни световни шампионки Мария Гигова и Мария Петрова.

Международният турнир завършва утре с финалите при ансамблите и индивидуалните състезания от 16 до 18 часа.