Три медала спечелиха българските гимнастички на турнира от Световната купа по художествена гимнастика в унгарската столица Будапеща.

Ансамбълът ни за жени взе злато и сребро на финалите днес, а ансамбълът за девойки се окичи с бронз. На финалите в индивидуалната надпревара Биляна Проданова завърши 7-ма на финалите на обръч, въже и топка.

Женският ни ансамбъл в състав Владислава Танчева, Галина Танчева, Кристина Рангелова, Стела Султанова, Боряна Йорданова и Михаела Маевска спечели първо място в съчетанието с 2 въжета и 3 ленти с оценка 21.700 точки.

Втори са Китай с 21.650 точки, а трети - Беларус с 20.625 точки. В съчетанието с 5 обръча България завърши на второ място с 22.650 точки, след Беларус с 25.300 точки и пред Русия с 22.400 точки.

„Допуснахме сериозни грешки, но разполагаме с най-добрия състав и най-добрите композиции. След състезанието всички ни поздравиха”, каза за БТА Илиана Раева, главен треньор на националните отбори.

При ансамблите девойки България в състав Георгиева, Найденова, Елена Тодорова, Христиана Тодорова, Стоянова и Зашева се класираха трети с оценка 22.250 точки.

„Девойките направиха четири грешки”, добави Раева. Първи са Русия с 25.275 точки, а втори Беларус с 23.900 точки.

В индивидуалната надпревара Биляна Проданова получи за своите изпълнения седми оценки - 23.900 точки на въже, 22.950 точки на обръч и 23.650 точки за топка.

Три златни медала взе олимпийската шампионка Евгения Канаева от Русия, а един - сънародничката й Вера Сесина. На лента първа в Сесина с 28.300 точки, пред Канаева с 28.150 точки и Любов Чаркашина от Беларус с 26.350 точки. На топка в топ 3 са Канаева с 27.950 точки, рускинята Олга Капранова с 27.000 точки и Аля Юсупова от Казахстан с 25.650 точки. На обръч победи Канаева с оценка 27.725 точки, пред Юсупова с 26.150 точки и Сесина с 25.950 точки. На въже спечели Канаева с 27.400 точки, пред Сесина с 26.900 точки и Юсупова с 25.850 точки.