Българският гросмайстор Веселин Топалов днес стартира участието си в третия заключителен етап от елитната шахматна верига Гранд Чес Тур - London Chess Classic във Великобритания.

Бившият световен шампион води в генералното класиране след първите две надпревари, които се проведоха в норвежкия град Ставангер и американския Сейнт Луис.
Веско спечели еднолично първия турнир в Норвегия, а във втория в Щатите финишира седми.

Преди решителното съревнование в британската столица най-добрият ни шахматист е водач в класирането със 17 точки, следван от Хикару Накамура (САЩ) – 16 т., Левон Аронян (Армения) – 15 т., Магнус Карлсен (Норвегия) – 14 т., Аниш Гири (Холандия) – 13 т., Вишванатан Ананд (Индия) – 12 т., Максим Вашие-Лаграв (Франция) – 12 т., Фабиано Каруана (САЩ) – 9 т. и Александър Гришчук (Русия) – 8 т.

Днес първи съперник на Топалов в Лондон ще бъде Аниш Гири, който ще играе с черните фигури. Във втори кръг в събота българинът отново ще има белите, този път срещу Александър Гришчук. /БГНЕС