Герант Томас, който в сряда облече "жълтата фланелка" на лидер в Тур дьо Франс с победата си в единадесетия етап, постигна втори последователен успех, след като пресече първи финалната линия при легендарната височина Алп Д'Юез в днешния дванадесети етап от Колоездачната обиколка на Франция.

С това той стана и първият британец, който печели финал в алпийския ски курорт. Определяният от мнозина специалисти като "кралски" етап в 105-ото издание на Тура предложи много емоции по 175,5-километровото трасе от Бург Сен Морис до Алп Д'Юез, в което бяха преминати три височини от висша категория. Те обаче не успяха да направят разлики между основните фаворите и така победата в днешния етап се реши чак в последните 200 метра на изкачването към Алп Д'Юез. Там Томас бе най-свеж и с финална атака спечели с време от 5 часа, 18 минути и 37 секудни. Втори на две секунди изоставане завърши холандецът Том Дюмулен, който бе втори и вчера, а французинът Ромен Барде остана трети на три секунди пасив зад победителя.

Четирикратният победител Крис Фрум (Великобритания) остана четвърти, но запази втората си позиция в генералното класиране. Пети финишира испанецът Микел Ланда (+7 секунди), а шести и седми завършиха словенецът Примож Роглич (+13 секунди) и италианецът Винченцо Нибали (+13 секунди). Нибали падна от велосипеда си 4 километра преди края и загуби близо минута, докато отново го подкара, но с отлично каране в края възвърна позициите си.

Холандецът Стивън Краусвайк, който атакува самостоятелно 73 километра преди финала и бе лидер на колоната до последните 3 километра, завърши десети на почти минута зад победителя, като се нареди точно зад датчанина Якоб Фулсанг и колумбиеца Наиро Кинана, които са осми и девети в днешния етап. Заради прекормената жега и много тежките височини трима от най-добрите спринтьори - Дилан Грьоневеген (Холандия), Фернандо Гавирия (Колумбия) и Андре Грайпел (Германия) се отказаха от по-нататъшно участие в Тура.

В генералното класиране след 12-ия етап води Томас с аванс от 1:39 минути пред Фрум и 1:50 минути пред третия Дюмулен. Нибали, Роглич и Барде допълват челната шестица. Лидер при катерачите продължава да бъде французинът Жулиен Алафилип, при спринтьорите - Петър Саган (Словакия), а в отборното класиране начело е .. Французинът Пиер Роже Латур е първи при младежите. В петък предстои равнинен етап, в който състезателите ще изминат 169,5 километра от Бург Д'Ойсан до Валенс.