Кенийката Паула Джелимо спечели джакпота от 1 милион долара от Златната лига по лека атлетика, след като постигна победа и в шестия последен турнир за сезона.

18-годишната атлетка отново бе над всички в бягането на 800 метра на мемориала „Иво ван Дам” в Брюксел, финиширайки първа за 1:55,16 минути. Джелимо остави далеч зад себе си своята сънародничка Джанет Джепкосгей - 1:58,85 и Киниа Синклеър от Ямайка - 1:59,11 минути.

В същото време другата претендентка за големите пари – хърватката Бланка Влашич се провали и както на Олимпийските игри, така и сега остана втора в най-важното си състезание в скока на височина.

Влашич преодоля 200 сантиметра, но също толкова покориха и германката Ариане Фридрих и олимпийската шампионка Тиа Ейбо от Белгия. Хърватката и германката преодоляха тази височина от втори опит, а белгийката - от трети.

Фридрих обаче бе без грешка до 200 см, докато Влашич записа няколко фаула на предходните височини. Така германката зае първото място, а голямата фаворитка отново преглътна горчив хап.

В очакваното с интерес шоу в спринта на 100 метра тройният олимпийски шампион Юсейн Болт не допусна изненада и победи сънародника си Асафа Пауъл. При температура от едва 15 градуса и насрещен вятър от 1,3 м/с Болт финишира първи за 9,77 секунди - само на 8 стотни от световния си рекорд. Бившият световен рекордьор пък остана втори с 9,83 секунди. Трети и четвърти също са спринтьори от Ямайка - Неста Картър с 10,07 секунди и Майкъл Фрейтър с 10,08 секунди.

Както е известно световният шампион - американецът Тайсън Гай, отказа участие поради контузия. След състезанието 25-годишният Пауъл се закани на Болт да очаква лоши новини от Риети. Преди година Асафа постави световния си рекорд в този италиански град - 9,74 секунди, и сега там ще атакува отново върховото постижение на планетата.

Болт пък от своя страна заяви, че засега не планира да атакува световния рекорд на американеца Майкъл Джонсън на 400 метра. Много специалисти са на мнение, че 22-годишният ямаец е способен на това, имайки предвид неговата сила и мощ.

В спринта на 100 метра при жените 30-годишната Ким Геверт (Белгия) сложи край на кариерата си с победа. Двойната европейска шампионка се наложи с 11,25 секунди, следвана от Деби Фъргюсън-Макензи (Бахама) - 11,32 секунди и Мелиса Барбър (САЩ) - 11,37 секунди.

Без проблеми Елена Исинбаева (Русия) записа поредната си победа в овчарския скок с 4,72 метра. Теро Питкамеки (Финландия) надделя над олимпийския шампион на копие Андреас Торкилдсен (Норвегия). Финландецът зае първото място с 85,82 метра, а норвежецът остана трети с 82,39 метра. Месерет Дефар (Етиопия) се провали в опита си да постави нов световен рекорд на 5000 метра при жените. Етиопката дори остана втора с 14:25,52 минути, след като във финалния спринт бе изпреварена от Вивиан Черуйот (Кения) - 14:25,43 минути.