Тайсън Гей (САЩ) победи сънародника си Джъстин Гатлин в спринта на 100 метра на състезанието от Диамантената лига по лека атлетика в Париж.

Гей спечели с 9,99 секунди, а Гатлин, който не успя да стартира добре, финишира втори за 10,03 секунди. Само преди 11 дни по време на олимпийските квалификации на САЩ ролите бяха разменени.

"Взех моя реванш. Можеше да стартирам по-добре, но съм доволен от победата. Искам златото в Лондон", заяви Гей, който е трикратен световен шампион, но в последните няколко години остана в сянката на Юсейн Болт от Ямайка.

Двукратният европейски шампион Кристоф Льометр (Франция) завърши трети за 10,08 секунди.

Много силен резултат в бягането на 5000 метра направи Дейен Гебремескел от Етиопия. Той финишира с най-добро постижение в света за сезона и личен рекорд от 12:46.81 минути. С това Гебремескел излезе на пето място във вечната ранглиста на дисциплината. 18-годишният Хагос Гебрхиует също от Етиопия завърши втори със световен рекорд за юноши от 12:47.53 минути.

Силно бягане на 800 метра направи и световният шампион и рекордьор Дейвид Рудиша (Кения). Той спечели с най-добър резултат в света за сезона от 1:41.54, като остана само на 53 стотни от световния си рекорд в дисциплината от 2010 година.

"Доволен съм. Представих се впечатляващо. Целта ми естествено е олимипйската титла", коментира Рудиша.

Австралийката Сали Пиърсън отново доминираше на 100 метра с препятствия. Тя записа 30-а победи в последните си 31 старта с най-добро време за сезона от 12,40 секунди. "Очаквах бързо бягане. Ако условията бяха по-благоприятни, може би щях да сляза до 12,3. Доволна съм от формата, в която се намирам в момента", каза Пиърсън.

Световният рекорд в дисциплината от 12,21 секунди се държи от българката Йорданка Донкова от 1988 година и е един от най-старите в атлетиката.

Хавиер Кулсон от Пуерто Рико спечели бягането на 400 метра с най-добър резултат в света за 2012 година от 47.78 секунди. Втори остана световният шампион Дейвид Грийн (Великобритания) с 47.84 секунди.

Мароканката Марием Селсули също направи рекорд за сезона на 1500 метра с 3:56.15 минути.

Европейският шампион Рено Лавийени от Франция пък остана непобеден през сезона на открито. Той спечели надпреварата на овчарски скок с 5,77 метра.