Световният шампион на 100 метра Тайсън Гей бе най-бърз в четвъртфиналите на 200 метра на Световното първенство по лека атлетика в Осака. Гей се наложи в трета четвъртфинална серия с време 20,08 секунди, следван от Марвин Андерсън (Ямайка) и двойния европейски шампион Франсис Обикуелу (Португалия).

Най-сериозният съперник на американеца Гей за титлата - Юсейн Болт (Ямайка) се наложи във втора серия с 20,13 секунди, пред Уолъс Спиърмон (САЩ) и Чуранди Мартина (Холандски Антили).

В останалите две серии победиха съответно Родни Мартин (САЩ) с 20,25 секунди и Пол Хешън (Ирландия) - 20,50 секунди.

Полуфиналите на 200 метра при мъжете са в сряда от 16.20 часа българско време, а финалът - в четвъртък по същото време.

Междувременно, естонецът Герд Кантер спечели златния медал на диск при мъжете. 28-годишният атлет зае първото място с резултат от 68,94 метра, постигнат при неговия трети опит. Среброто извоюва германецът Роберт Хартинг с 66,68 метра, а бронза взе холандецът Рутгер Смит с 66,42 метра. Най-именитият състезател в тази дисциплина през последните години - двукратният олимпийски и двукратен световен шампион Виргилиус Алекна (Литва) остана без отличие - четвърто място с 65,24 метра.