Руският гросмайстор Пьотр Свидлер спечели турнира за Световната купа по шахмат, провел се в Ханти-Мансийск.

На финала на турнира Свидлер, 16-и в световната ранглиста, победи с 2,5:1,5 сънародника си Александър Гришчук (9-и). И двамата финалисти си осигуриха участие в турнира на претендентите за световната титла, който ще се проведе през втората половина на 2012 г.

Това право извоюва и украинецът Василий Иванчук (7-и), спечелил мача за третото място срещу сънародника си Руслан Пономарьов (8-и) с 2,5:1,5.

В тазгодишното издание на турнира за Световната купа взеха участие 128 шахматисти. В Ханти-Мансийск бяха всичките най-добри състезатели в света без първите шестима в световната ранглиста, с изключение на петия Сергей Карякин (Русия) - Магнус Карлсен (Норвегия), световният шампион Вишванатан Ананд (Индия), Левон Аронян (Армения), Владимир Крамник (Русия) и нашият Веселин Топалов, съобщава БГНЕС.

Не взе участие и претендентът за световната титла Борис Гелфанд (Израел), 15-и в ранглистата.