Пау Гасол реализира 20 точки при победата на световния шампион Испания над Хърватия със 72:59 (22:11, 15:15, 14:12, 21:21) точки на четвъртфиналите на турнира по баскетбол за мъже на олимпийските игри в Пекин.

Фелипе Рейес добави 13 точки, а Хосе Калдерон - 10. Гасол спечели и 10 борби. Марко Банич завърши с 15 точки за тима на Хърватия, който е на 20-то място в световната ранглиста.

Испания има само една загуба на Игрите в Пекин - от САЩ в последния кръг в груповата фаза.

Испанците поведоха с 12:1 в първата част и до края нямаха проблеми със своя съперник.

В началото на последната част Испания имаше 10 точки преднина - 51:41, но след това баскетболистите направиха серия от 10:0 и увеличиха аванса си, който след това достигна 24 точки при резултат 70:46.

В останалите срещи днес Литва играе с домакините от Китай, САЩ с Австралия, а олимпийският шампион Аржентина с Гърция.