„България не може да финансира всички съществуващи спортове, а тези, на които залага, които са лицето на страната и които ни прославят!”, обяви Петър Стойчев в отчетат си при приключване на мандата като министър на физическото възпитание и спорта от служебния кабинет. Маратонецът продължи: „През периода не се притеснявах да назова препятствията в български спорт и затова утре ще си тръгна с високо вдигната глава”.
В отчета на Стойчев, произнесен в Гербовата зала на Министерски съвет, бе споменато, че Националната ни антидопинг лаборатория успешно е преминала първата фаза по акредитиране и очаква през месец август втория етап.
Ето още от отчета на Петър Стойчев:
„Преди да Ви запозная какво направихме в Министерството на физическото възпитание и спорта, бих искал от тази трибуна първо да благодаря на екипа, с който аз успях да работя в този период на служебното правителство. Искам да благодаря на заместник-министър Йовчев, на заместник-министър Ценов и всички служители в министерството.“
„Поемайки МФВС, ние си поставихме няколко задачи: стартиране и финализиране на електронния публичен регистър на обекти и съоръжения в България. Към 23 май са вписани над 360 хиляди обекта, участие са взели 263 общински администрации, 10 министерства и 38 висши учебни заведения. Над 30 български федерации категоризираха тези обекти и това е направено за тези, които искат да спортуват, да го направят на избраното място.“
„Ние трябва да защитим нашият спорт от допинг. През изминалите години бяха построени антидопингов център и антидопингова лаборатория. Ние си поставихме за цел да финализираме всичко това, а именно: да стартираме процеса на акредитация за лабораторията. Внесохме необходимите документи и преминахме успешно през първата фаза, проведена в Монреал, Канада на заседание на Световната антидопингова асоциация. През месец август ще се състои следващото, на което съм убеден, че ще стигнем желана цел.“
„Друга от нашите основни задачи беше разработване на концепция за определяне приоритетните спортове за България и насърчаване на масовия спорт. МФВС проведе национално представително проучване. Резултатите, с които Ви запознахме, ще ни послужат при подобряването на нормативната уредба, при планирането на политиките във физическото възпитание и спорта както на държавно ниво, така и при местните власти. Трябва да е ясно на всички, че една държава като България не може да финансира всички съществуващи спортове в страната. Трябва да е ясно на кои спортове залагаме, кои са лицето на нашата страна и кои спортове ни прославят в света. В момента продължаваме да работим върху това кои ще бъдат тези спортове.“
„Програмата „Физическо възпитание и деятелна активност“ за деца в детските градини е нещо много важно. Когато искаме нашите деца да спортуват, трябва в най-ранна възраст да им покажем какво е спорт, да им дадем възможност да се докоснат до спортните обекти, да се намокрят в плувния басейн. Благодарение на тази програма, даваме възможност на децата от детските градини за безплатни занимания.“
„Когато застанах на този пост, обещах на всички мои колеги, въпреки настъпилите промени, тези, които са спечелили медали от световни и европейски първенства, да бъдат финасирани и наградени така, както се е правило досега. Успях с помощта на моя екип да осигурим този финансов ресурс и всички елитни спортисти на България да бъдат наградени с премиите, които са заслужили.“
„Аз не се притеснявах открито да заявя препятствията, които спъват българския спорт, и утре ще си тръгна с високо вдигната глава.“
Коментирай