Българските състезателки спечелиха сребърен и бронзов медал в първия ден на международния турнир по художествена гимнастика в Рига (Латвия) - "Riga Spring 2018" за девойки и "Baltic hoop" за жени.

Националката Катрин Тасева завоюва бронзовото отличие в многобоя при жените със сбор от 63.000 точки. Тя започна изключително силно с лента и беше оценена със 17.000 точки, а на обръч допусна грешка и получи 16.100 точки. На топка и на бухалки Тасева получи съответно 14.500 точки и 15.400 точки, след като допусна сериозни грешки и това я лиши от по-предно класиране в многобоя.

Първа със сбор от 65.900 точки се класира Влада Николченко (Украйна), а втора Саломе Пажава (Грузия) с 64.900 точки.

Другата българка Ерика Зафирова завърши пета в многобоя със сбор от 62.350 точки. Тя получи оценки от 14.450 точки на обръч, 16.400 точки на топка, 16.900 точки на бухалки и 14.600 точки на лента.

И двете български гимнастички се класират на по три финала утре. Катрин Тасева ще участва на обръч, бухалки и лента, а Ерика Зафирова на топка, бухалки и лента.

Българките Татяна Воложанина и Анна Келман спечелиха сребърен медал в отборната надпревара при девойките.

Състезанието се проведе по регламента на Европейското първенство, където девойките ще се състезават отборно и всяка държава има право да представи от две до четири гимнастички, които да изиграят осем съчетания. В случая България се яви на този турнир с две гимнастички.

Воложанина и Келман играха много добре и се пребориха за отличие в отборната надпревара. Те събраха сбор от 108.300 точки и завоюваха сребърния медал.

Шампион стана отборът на Украйна със сбор от 116.850 точки, а бронзовото отличие спечели Азербайждан със същия сбор като България - 108.300 точки, но с по-ниски оценки за изпълнение.

В неделя на финалите Татяна Воложанина ще спори за медалите на обръч, топка и лента, а Анна Келман ще играе на бухалки./ БТА