Днес в гръцкия град Патра стартира 28-о световно първенство по художествена гимнастика, което е олимпийска квалификация за Пекин'2008.

По програмата се играха първите два уреда - въже и обръч, като българският отбор в състав Симона Пейчева, Елизабет Паисиева и Стела Султанова играха с обръч. Отборите са разделенив две групи - едните днес играят с въже, а другите с обръч.

Защитаващата титлата си световна шампионка Олга Капранова оглави класирането след първия ден, след като получи оценка от 18.350 за своето изпълнение с обръч. Втора е Вера Сесина (Русия) с 18.075 точки, а трета - Инна Жукова от Беларус със 17.900 точки.

Олимпийската световна и европейска медалистка Анна Бесонова от Украйна е четвърта, след като получи 17.575 точки за изпълнението си с въже.

Най-добрата ни гимнастичка Симона Пейчева засега е пета в класирането с 16.875 точки за своята композиция с обръч. Това е трета оценка на този уред след двете рускини Капранова и Сесина, така че тя има огромен шанс да играе на финала утре.

След първия уред - обръч Стела Султанова е 32-а с оценка 15.075 точки, а Елизабет Паисиева - 43-та с 14.750 точки.

Изненадващо олимпийската и двукратна световна шампионка Алина Кабаева от Русия допусна грешка на обръч и завърши седма за деня с оценка 16.675, едва след Ирина Ризенсон от Израел с 16.750 точки.

Засега в отборното класиране води Русия в състав Алина Кабаева, Вера Сесина и Олга Капранова с общ сбор 53.100 точки. На второ място е Беларус с 49.650, а на трето - Азербайджан с 48.000 точки. Следва Украйна с 47.075 точки, след лошото изпълнение на Годунко с въже и оценка 14.350 точки. България и Израел са на пето и шесто място с еднаква оценка от 46.700 точки.