България в състав Силвия Митева и Моника Минчева заема шесто място в отборното класиране след първите два уреда на европейското първенство по художествена гимнастика, което започна днес в Баку (Азербайджан).

Българките са с общ сбор от 100.125 точки. В първия състезателен ден Силвия Митева игра на топка и въже, а Моника Минчева на обръч и лента. Митева почти сигурно ще се класира за финалите на двата уреда. Тя игра изключително силно на въже и получи втора оценка - 26.625 точки.

С първа оценка на този уред е само олимпийската шампионка Евгения Канаева (Русия) - 28.850 точки. На топка Митева е с пета оценка от 26.200 точки. Моника Минчева е със седма оценка на обръч - 24.100 точки и 8-ма на лента - 23.200 точки. В общото класиране (многобой - квалификация за отделните уреди) Силвия Митева е 7-ма със сбор от 52.825 точки, а Минчева - 15-та с 47.300 точки.

Утре Силвия Митева ще играе на обръч и на лента, а Моника Мончева - на въже и топка. Очаквано в отборното класиране след първия ден води Русия в състав Евгения Канаева, Вера Сесина и Олга Капранова със 110.650 точки. Втори са Анна Бесонова и Алина Максименко от Украйна със 105.200 точки, а трети - Азербайджан (Аля Гараева и Анна Гурбанова) със 104.475 точки.

Четвърти са Беларус със 103.575 точки, а пети - Израел със 101.425 точки. В индивидуалния многобой (квалификация за отделните уреди) след първите два уреда начело е Марина Фернандес (Испания), която обаче е изиграла всичките си четири уреда. Тя е със сбор от 91.450 точки.

Втора и трета са Киара Яни (Италия) със 70.550 точки и Наталия Пирлос (Молдова) със 70.075 точки. Те обаче са играли съответно три и четири уреда. Четвърта засега е олимпийската шампионка Евгения Канаева (Русия), която е играла два уреда и има сбор от 57.350 точки.

В състезанието днес участваха 65 гимнастички от 28 страни. По програма утре са вторите два уреда от отборното състезание при жените и индивидуалния многобой, който е квалификация за финалите на отделните уреди в неделя. В събота е първото изпълнение и на националния ни ансамбъл за девойки с треньор Белла Каратанчева. Българките са с последен 17-ти стартов номер.