Шумен 61 надделя над домакина Локомотив (Горна Оряховица) с 29:21 (17:9) и спечели с 2:0 победи серията от Суперфинала  на първенството на България по хандбал за мъже.

Така шуменци триумфираха с титлата за трети пореден сезон, като заслужиха златните медали в шампионата за общо седми път в историята след 1996, 2009, 2010, 2011,  2021 и 2022 година.

Възпитаниците на старши треньора Никола Карастоянов също така постигнаха и "дубъл" през кампанията, след като през март вдигнаха и купата на страната.

Шумен започна силно мача в ДКС "Васил Левски" във Велико Търново и взеха аванс от 8:2 след десетина минути игра, а в последните десет минути на полувремето те направиха нова добра серия от 5:1, за да се оттеглят с преднина от 17:9 на почивката.

През втората част домакините опитаха да съкратят пасива си и стигнаха до 14:20 малко преди средата на полувремето, но с три поредни гола шуменци дръпнаха с 23:14 в 47-ата минута и до голяма степен предрешиха мача.

Бранимир Балчев беше най-добър за шампионите с 9 попадения, а 6 гола добави Димитър Грозев.

"Железничарите" пък имаха проблеми в атака, допускаха грешки и трудно се справяха  със защитата на съперника, а и вратарят на съперника Ивайло Костов също направи няколко добри спасявания. Георги Стоянов и Михаел Иванов бяха най-резултатни за домакините с по 5 попадения.

Така Локомотив (Горна Оряховица) за втори пореден сезон остана със среброто, след като през 2021 година за първи път в историята си стигна до почетната стълбичка в шампионата, окичвайки се с бронзовите отличия.

Осъм (Ловеч) по-рано днес победи гостуващия Спартак (Варна) с 26:23 (13:7) и спечели с 2:0 победи серията за третото място, с което заслужи бронзовите медали в първенството за пети път в историята си след 1988, 1993, 1995 и 2020 година./ БТА