Саня Ричардс (САЩ) постигна най-добър резултат в света за годината на 400 метра на втория турнир от Златната лига по лека атлетика в Осло. Ричардс спря хронометрите на 49,23 секунди и по този начин подобри собственото си най-добро постижение на тази дистанция - 49,57 секунди, поставено в Берлин на 14 юни в първия старт от Златната лига.

Така с две победи в два старта от златната лига Саня Ричардс е сред шестте лекоатлети, които продължават борбата за джакпота от 1 милион щатски долара (710 000 евро).

Това са Керън Стюарт (Ямайка) - 100 метра, Даму Чери (САЩ) - 100 метра с препятствия, Елена Исинбаева (Русия) - овчарски скок, Кенениса Бекеле (Етиопия) - 3000/5000 метра и Теро Питкамеки (Финландия) - копие.

Керън Стюърт бе над всички в спринта на 100 метра при жените, като извоюва победата с 10,99 секунди. Далеч зад нея останаха Кели-Ан Баптист (Тринидад и Тобаго) - 11,14 и Чандра Стъръп (Бахама) - 11,15.

В същата дисциплина при мъжете се наложи бившият световен рекордьор Асафа Пауъл (Ямайка) - 10,07 секунди при насрещен вятър от 0,3 м/с. Втори също с 10,07 секунди остана победителят от Берлин Дениъл Бейли (Антигуа и Барбуда), а трети с 10,08 секунди е Майкъл Фрейтър (Ямайка).

Така Бейли бе елиминиран от битката за джакпота. Извън борбата за големите пари са още Ариане Фридрих (Германия), която не се появи в сектора за скок на височина (първа тук е Бланка Влашич от Хърватия с 200 см), Крис Браун (Бахама), който също не участва в Осло - в спринта на 400 метра (победител е Рини Куоу от Тринидад и Тобаго с 45,18 секунди) и Декстър Фолк (САЩ), останал едва пети на 110 метра с препятствия с 13,80 секунди (първи е Антуан Хикс от САЩ с 13,41 секунди).

Кенениса Бекеле и Елена Исинбаева не впечатлиха. Етиопецът финишира първи на 5000 метра със слабото време от 13:04,87 минути, а рускинята се наложи в сектора за овчарски скок със скромните за нейните възможности 4,71 метра, колкото преодоля и втората Моника Пирек от Полша.

Следващият трети старт за Златната лига е в петък (10 юли) в Рим.