Шампионът по планинско бягане Шабан Мустафа е първият победител в ултра маратона "Софийски манастири".

Той пробяга 73-километровата дистанция за 6.42:14 часа и изпревари втория Александър Димов с почти час и половина. Резултатът на победителя бе оценен от специалистите като "феноменален".

При колоездачите на същото разстояние най-бърз бе Емил Стойнев, финиширал за 4.01:11 часа, а при дамите победителка е Анелия Карагьозян с време 5.14:26 часа. Шабан Мустафа триумфира и по-късата дистанция на 42 километра за 3.23:46 часа. При жените пък спечели Сабина Николова с 4.45:00 часа. При велосипедистите на по-късото трасе пръв беше Стойнев с 2.02:32 часа, а при жените най-бърза бе Анелия Карагьозян с 2.34:28 часа.

Първите в историята ултрамаратони по планинско бягане и състезание по планинско колоездене "Софийски манастири" бяха организирани днес от Столична Община и Сдружение Маратон по инициатива на проекта София - Европейска столица на спорта.
Идеята е на общинския съветник Анатоли Илиев, организационен секретар на София2018, а за реализацията спомогна ентусиазмът на опитните в определянето на трасета Петър и Борислав Панкови.

Заедно екипите на Европейска столица на спорта, на Сдружение Маратон и доброволците успяха да осъществят за рекордно кратко време първото издание на това много тежко като организация и изпитания ново събитие, в което се преплитат история, религия, спорт и национални ценности.

Колоната потегли рано тази сутрин, а маршрутът премина през няколко емблематични за столицата и областта манастири - Клисурски Св. Петка, Дивотински Св. Троица, Горнобански Св. Кирил и Методий, Владайски Св. Петка, Драгалевски Св. Богородица, Бистришки Св. Петка, Бистришки Св. Йоаким и Ана, Урвички Св. Николай, Кокалянски Св. Архангел Михаил и Лозенски Св. Спас.

Победителите при мъжете и при жените в дългата дистанция получиха по 500 лв., завършилите на второ място - по 300 лв, на трето - по 200 лв, на 4-о - по 150 лв и на пето - по 100 лв.

За ветераните и за най-добрите в по-кратката дистанция са предвидени материални награди, а за призьорите във всяка категория - медали.