САЩ победи защитаващият титлата си от Атина 2004 тим на Бразилия във финала на мъжкия волейболен турни на Игрите в Пекин с 3:1 гейма (20:25, 25:22, 25:21, 25:23) и триумфира със златото.

Златистите дадоха заявка за второто поредно злато от олимпиада след лесен успех в първата част с 25:20, но американците, които спечелиха и Световната лига, грабнаха следващите три гейма и заслужено заеха първото място на почетната стълбичка.

Най-резултатен за победителите, а и в мача бе Клейтън Стенли с 20 точки, докато за Бразилия Амарал Данте записа 15, а суперзвездата Джиба остана с 14.

Титлата в Пекин е трета за американците от олимпийски игри след успехите в Лос Анжелис през 1984 година и в Сеул през 1988-а.