Русия изпрати българския национален отбор по волейбол у дома, след победа с 3:1 над “трикольорите” ни на четвъртфиналите в Пекин. Въпреки големите надежди и очаквания, момчетата на Мартин Стоев приключиха участието си на Олимпиадата.

Националите ни започнаха добре срещата и взеха първия гейм с 25:20, но в следващите три играчите на Владимир Алекно се разиграха и успяха да обърнат мача след 25:16, 25:22 и 25:21.

Българите започнаха добре срещата, поведоха още в началото на първия гейм с 2 точки и успяха да задържат преднината си до края на частта. Единствено в средата на гейма се стигна до изравняване – 15:15 точки, но след това волейболистите ни отново дръпнаха и взеха частта с 25:20 след 23 минути игра.

След това обаче нещата коренно се промениха. Волейболистите на Русия изравниха на България за 1:1 гейма. Сборня заигра със самочувствие и агресия и взе втората част с категоричното 25:16. След второто техническо прекъсване волейболистите ни не успяха да отбележат нито точка, което доведе до изгубената част. Селекционерът Мартин Стоев получи жълт картон във втората част, след като бурно оспори грешно отсъждане на главния рефер.

Третият гейм също бе за Русия. Още от началото волейболистите на Алекно взеха инициативата. Сборная поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. Разликата при втората пауза бе 16:12 в полза на руснаците, които показаха стабилна игра в нападение и не позволиха на българския отбор да намали преднината им. След няколко грешки в решителните моменти, националите ни загубиха и тази част след 22:25.

Последният гейм бе най-оспорван. Нашите поведоха в резултата, но Русия бе отборът, който водеше на първото техническо с 8:7. В много тежка ситуация за нашите играчи дойде сервиса на Матей Казийски, с който България поведе с 13:12. Русия обаче отново бе с преднина при второто техническо прекъсване с 16:15.

До края на гейма, играта бе доста напрегната и вървеше точка за точка, но в крайна сметка отличната блокада и защита на руснаците им помогна да затворят гейма с 25:21 и да спечелят мача с 3:1 гейма.

По този начин българските волейболисти приключиха участието си на Олимпийските игри, докато Русия се класира за полуфинала където ще се изправи срещу победителя от двойката САЩ - Сърбия.

Най-резултатен за България и в мача бе Матей Казийски с 24 точки.

Състави:

България: Евгени Иванов 6 точки, Христо Цветанов 3, Андрей Жеков 4, Матей Казийски 24, Владимир Николов 16, Пламен Константинов 7, Теодор Салпаров - либеро (Тодор Алексиев, Красимир Гайдарски, Боян Йорданов, Иван Тасев).

Русия: Александър Волков 11 точки, Сергей Гранкин 2, Алексей Кулешов 9, Александър Косарев 4, Сергей Тетюхин 13, Максим Михайлов 17, Алексей Вербов - либеро (Семьон Полтавски 4, Юри Бережко 9).