Два пъти седмично тренират таекуон-до хората с увреждания и децата с аутизъм в залата в Перник. Съоръжението, което е до стадион „Миньор” е реновирано и се използва предимно за източни бойни спортове.

Българската федерация по таекуон-до ITF от няколко години в лицето на домакините от „Калоян-Ладимекс” подготвят безвъзмездно тези, които желаят да тренират. Близо 40 човека от Перник и региона с редки заболявания като: синдром на Даун, детска церебрална парализа, аутизъм и други идват организирано , за да практикуват спорта с професионални треньори. На поредното занимание присъства лично и Ким Унг Чол, който е носител на най-високия 9-и дан, председател на турнирната комисия на Международната таекуон-до федерация ITF и старши треньор на България по таекуон-до ITF.

„Винаги когато имам време съм тук и дори се включвам в тренировките им. Прави чест на федерацията и на клуба „Калоян-Ладимекс”, че се занимават с тях. Отношението им е като към здрави спортисти, което е изключително важно. Много по-енергични са след тренировка, което е смисъла на нашата работа”, сподели Ким Унг Чол.

На всяко състезание по таекуон-до в страната част от хората с увреждания от Перник участват. С демонстрации преди срещите или след тях, но са в залата с кимона и зрителите ги аплодират.

„На Европейското в София през 2012 година откриха шампионата и имаше доста изненадани сред публиката, които не очакваха технически така добре да са подготвени, но затова ги тренираме. Два пъти седмично, а понякога и повече . Идват и индивидуално, не сме ги ограничили. Важното е да ги научим да работят с ръцете и краката, както и координацията. Това ще им помогне за живота извън залата. Много са дисциплинирани и изпълнителни. Върнах се от Канада преди няколко години и там видях колко се помага на такива като тях. Веднага се организирахме и работим успешно. Правим им и турнири по всички правила. Абсолютно безкористно, те не плащат такси, облекла и всичко останало”, заяви след заниманието треньора Иво Иванов, 5-и дан ITF, чиято идея за тренировъчния процес е подкрепена от Българска федерация таекуон-до.

„Имат пълната ни подкрепа. Каквото можем им помагаме. Хубаво е , че Иво Иванов и колегите му развиват такава дейност. Дано да има повече хора като тях, за да може децата и възрастните със здравословни проблеми да тренират. Всички знаем колко е важен спорта за тях, но не всеки се ангажира да им помага. Федерацията ще помогне на всеки специалист по таекуон-до, който иска да работи с хора в неравностойно положение”, категоричен е Марио Богданов-председател на Българска федерация по таекуон-до ITF.