Европейският шампион Русия стартира с победа на олимпийския турнир по баскетбол за мъже, след като възпитаниците на Дейвид Блат се наложиха над Иран със 71:49 (24:5, 14:17, 8:16, 25:11) в първия си мач от група А.

За победителите Джон Роберт Холдън завърши с 19 точки, Андрей Кириленко добави 15. Интрига в мача нямаше, след като руснаците спечелиха първата част с 24:5. Виктор Хряпа, който се възстановява от контузия, бе в стартовата петица и завърши с 8 точки за 20 минути игра. Следващият мач на Русия е на 12-ти август срещу Хърватия.

С 24 точки на центъра на Лос Анджелис Клипърс Крис Каман и 23 на звездата на Далас Маверикс Дирк Новицки Германия победи Ангола с 95:66 (25:21, 29:13, 24:18, 17:14) точки в група В. За Ангола с 24 точки се отличи Едуардо Мингас. Във втория мач от група В световният шампион и европейски вицешампион Испания се наложи над Гърция с 81:66 (20:16, 15:13, 27:17, 19:20) точки.

Испанците поведоха убедително още в началото, а най-голямата им разлика в мача бе 4 минути преди края на двубоя - 21 точки при резултат 74:53. За Испания Руди Фернандес записа 16 точки, Хосе Мануел Калдерон - 13, а Пау Гасол - 11. За Гърция Василиос Спанулис се отчете с 15 точки, а Димитриос Диамантидис добави 14.

В последния мач от групата фаворитът САЩ излиза срещу домакините от Китай. Преди това са срещите на олимпийския шампион Аржентина с Литва и на Австралия и Хърватия.