Международната асоциация на атлетическите федерации (IAAF) въвежда сериозно преструктуриране на Диамантената лига (ДЛ), като новоприетият модел ще има стила на шампионат. Това означава, че само финалистите ще спорят за награден фонд от 3 млн. и 200 хиляди щатски долара.

От следващия сезон, лекоатлетите ще печелят точки от изявите си в първите 12 турнира на Диамантената лига, за да се класират за двете финални състезания, където във всяка една от 32-те диамантени дисциплини ще се разпределят по 100 хил. щатски долара, а победителят ще получава по $ 50 000.

В предишните сезони, атлетите трупаха точки през целия сезон на Диамантената лига, като крайният победител във всяка от 32-те дисциплини бе този, който е събрал най-много точки от всички 14 турнира, независимо от това дали атлетът е спечелил финала.

Така лекоатлетическият сезон вече ще бъде битка за достигане до финалите, в които победителите ще бъдат короновани като шампиони в Диамантената лига по дисциплини. И както във всяко голямо първенство финалът вече ще определя шампиона и притежателят на паричната награда.

Сега финалите на Диамантената лига на IAAF ще предлагат драматичен сблъсък между най-добрите атлети в света, която ще представляват истинска кулминация на четирите състезателни месеца, преминаващи през четири континента.

Себастиан Коу, който е президент на IAAF и председател на борда на компанията „Диамантена лига”, коментира:

"След седем сезона, които установиха Диамантената лига като нашата първостепенна верига от състезания е важно да се направи оценка на нейното въздействие и за надграждане в бъдещето. Тези решения са първата стъпка към покачване на привлекателността на веригата."

ФИНАЛИ – Структура на паричните премии за всяка от 32-те дисциплини на ДЛ през 2017 г.:

8-ми: $ 2000

И нещо важно за мнозина от атлетите, които участват в ДЛ. През 2017 г. дисциплините от Хоризонталните скокове и Хвърлянията се връщат към традиционния си формат от по 6 опита за всички състезатели.

Тази промяна идва след експерименталния формат през миналия сезон, когато на всички атлети бяха даванипърво по 3 опита, но само първите 4-ма във временното класиране на съответната дисциплина имаха право на 3 допълнителни опита.

Именно това провеждане на секторните дисциплини предизвика огромно възмущение сред треньорите и атлетите.